اخبار استانهاواکنش مسئولان به شیوع شپش در مدارس یکی از شهرستان ها +راه های علاج شپش زدگی

29 مهر 1394

واکنش مسئولان به شیوع شپش در مدارس یکی از شهرستان ها +راه های علاج شپش زدگی

مسئول شبکه بهداشت فیروزآباد گفت: علی رغم اقدامات بازدارنده سال گذشته برای جلوگیری از شپش، امسال تعدادی بیشتری از دانش اموزان به این بیماری دچار شده اند.

اخیرا بیماری شپش در مدارس فیروزآباد شیوع پیدا کرده است. گفته می شود بیش از 500 نفر از دانش آموزان شهرستان فیروزآباد که اکثر انها را دختران تشکیل می دهند دچار این بیماری شده اند.

مسئول شبکه بهداشت شهرستان فیروزآباد در گفتگو با شیرازه ضمن تایید خبر شیوع شپش در بین برخی از دانش آموزان این شهرستان اظهار داشت: متاسفانه علی رغم اقدامات بازدارنده برای جلوگیری از شپش، امسال تعدادی بیشتری از دانش اموزان به این بیماری دچار شده اند.

چگینی با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد دانش آموزان مبتلا به شپش هنوز در دسترس نیست گفت: با هماهنگی با سایر دستگاههای شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی شیراز اقدامات لازم را جهت پیشگری انجام داده ایم. وی از عوامل شیوع این بیماری رعایت نکردن بهداشت فردی در بین دانش آموزان عنوان کرد. مهار کردن شپش در بین دانش آموزان زمان بر استمسئول آموزش و پرورش شهرستان فیروز آباد نیز در این باره می گوید: آمار 500 دانش آموز مبتلا به شپش را تایید نمی کنم.تعدادی از دانش آموزان یکی از مناطق فیروزآباد  به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی به شپش مبتلا شده اند.

 قائدی گفت: هر ساله گزارش هایی در مورد شیوع شپش داریم که مهار کردن آن زمان بر است.

به گزارش راک نیوز خبرهایی از شیوع این بیماری در مدارس برخی استان ها نیز بگوش میرسد.یک مقام مسئول به خبرنگار ما گفت چنانچه موارد این چنینی از طریق مربیان بهداشت یا کارشناسان بهداشت محیط گزارش گردد اقداماتی سریعا انجام میگردد.

این مدیر از تهیه وتوزیع رایگان شامپوی پرمترین و ارائه آموزش به والدین خبرداد.

هم چنین شواهد حکایت از شیوع این بیماری در میان گروه های دیگر جامعه دارد.چند فروشنده آرایشی بهداشتی شاغل در داروخانه درگفتگو باخبرنگار ما میگوید :این روزها درخواست برای شامپو پرمترین زیاد شده و افرادی متقاضی این شامپو هستندکه با نگاه با بهداشت وآراستگی افراد اصلا قابل باور نیست که دچار چنین بیماری هستند.

این فروشنده داروخانه درکلان شهرمیگوید :در قدیم میگفتند عدم رعایت بهداشت فردی عامل رشد و تکثیر وانتقال شپش بوده اما با فرهنگ سازی و رشد امکانات بهداشتی  عموما وجود چنین اتفاقی را فراموش کردند اما،این روزها واقعا رشد بیماری بنام شپش زدگی بصورت بی صدا در میان اقشار دیده میشود. 

 

 

به گزارش راک نیوز ، با توجه به  احتمال ابتلای دانش آموزان عزیز به شپش در مدارس، جهت اطلاع والدین و معلمان گرامی که خود بزرگترین نقش را در جهت ارتقای سلامت دانش آموزان به عهده دارند، نکاتی را با همین موضوع به نقل از خانم شیخی، کارشناس مسئول سلامت مدارس  بیان می داریم با امید به اینکه مفید واقع شود.

شپش چیست؟

شپش حشره کوچکی به رنگ سفید مایل به خاکستری است که دارای دهانی مخصوص مکیدن خون ،دو شاخک و سه جفت پای کوتاه است.

می تواند سر،بدن و عانه را آلوده کند. تخم شپش رشک نام داردو بیضی شکل و سفید رنگ و به اندازه ته سنجاق است و به مو و درز لباس می چسبد.

شپش در مو و لباس زندگی می کند و فقط به خاطر تغذیه روی سطح بدن می آیدو خودش را به بدن می چسباندو پوست را سوراخ کرده و بزاق خود را زیر پوست تزریق نموده و با مکیدن خون ،مواد زایدی را نیز از خود دفع می کند.همین تلقیح مواد زائد در پوست منجر به ایجاد برامدگی قرمز رنگ خارش دار می گردد.

از نظر شدت و شیوع آلودگی به انواع شپش ،عواملی چون سن،جنس، نژاد،وضعیت اقتصادی و اجتماعی موثر شناخته شده اند.

آلودگی در تمام گروه های سنی دیده می شود ولی شپش سر در کودکان(سنین مدارس ابتدایی ) شیوع بیشتری دارد. به طور معمول شپش در جوامع پرجمعیت و متراکم شایعتر است و در شرایط همه گیری کلیه طبقات اجتماعی و اقتصادی  را فرا می گیرد.

شپش بالغ طی عمر یک ماهه خود روزانه 6-4 تخم می گذارد این تخم ها به مو در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب را دارا می باشد می چسبد و پس از 7 روز ، شپش ها از تخم سر بیرون آورده و طی سه با پوست اندازی به شپش بالغ تبدیل می شوند.

 

علائم شپش سر

اولین علائم بالینی در سر ، موقعی اتفاق می افتد که شپش شروع به حرکت می کند که معمولا از حاشیه دو طرف سر شروع می شود و بعد به طرف مرکز سر گسترش می یابد. در این هنگام بیمار احساس خارش در سر می کند. به تدریج خارش سر افزایش یافته و در سر خراشیدگی با ناخن پیش می آید. می تواند به همراه عفونت های سر،چسبیدن موهای سر،بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن باشد.

در چه مواردی موی سر دانش آموز باید بررسی شود

1-وقتی یک مورد شپش در کلاس کشف شد تمام دانش آموزان همان کلاس باید بررسی شوند.

2-برادران ، خواهران و اولیائ دانش آموزان مبتلا نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

3-وقتی بیش از سه کلاس یک مدرسه درگیر باشند تمام کلاسهای مدرسه باید از نظر شپش غربالگری شوند.

4-اعضای خانواده باید تا 10 روز موهایشان از نظر ابتلا به شپش مورد بررسی روزانه قرار کیرند.

پیشگیری چگونه انجام می شود؟

پیشگیری معمولا با ارتقا بهداشت کل جامعه است. درمان زودرس موارد با آگاهی دادن به والدین، آموزگاران و افراد دیگر جامعه می تواند با کنترل هر چه سریعتر موارد مبتلا به کاهش ابتلا سایرین کمک کننده باشد. و در آخر لازم به ذکر مجدد است که شپش سر در هر طبقه اجتماعی و اقتصاری می تواند دیده شود و رعایت دقیق موازین بهداشتی هر چند بسیار مفید و کمک کننده است ولی احتمال ابتلا را منتفی نمی سازد.

درمان

پرمترین ،این دارو به عنوان داروی انتخابی درمان شپش توصیه شده است و به صورت شامپو ، محلول سر شوی ، پودر لوسیون و کرم موجود است.

ابتدا موها را مرطوب نموده سپس با شامپو پرمترین 1 درصد موها را آغشته نمایید . لازم است ماده مورد نظر به کف سر و ساقه مو مالیده و ماساژ داده شود و آن گاه پس از 10 دقیقه شسته شود . این مشتقات باعث مسمومیت نمی شوند و اثر ابقایی بر موهای سر دارند و تا یک هفته در موباقی می مانندو روی رشک نیز اثر کشندگی دارند.

در درمان شپش سر دو نکته مهم را باید همواره به خاطر داشت 1-دو بار درمان به فاصله 10تا 7 روز لازمست ، چرا که اگر چه با درمان نخست  ، شپش های سر و اکثر تخم های آن از بین می روند ، اما از آنجایی که امکان سر بیرون آوردن آنها تا 7 روز بعد وجود دارد ، لذا بهتر است به فاصله 10تا 7 روز درمان مجدد انجام شود   2-تمام موارد تماس احتمالی باید درمان شوند ، در غیر اینصورت همیشه احتمال ابتلای مجدد وجود خواهد داشت.

آنچه در کشور ما برای این منظور استفاده می شود عمدتا شامپو پرمترین است اما برای درمان شپش چند فراورده موثر دیگر در داروخانه ها موجود است لیندان 1 درصد

این فراورده ها برای بیش از 40 سال است که مورد استفاده قرار می گیرند و غالبا غیر از عوارض نادر گذرا ، عارضه دیگری ندارداما مهم این است که درست مطابق آنچه توصیه شده است استفاده شده و بیش از حد مصرف نشود ، علاوه بر این می بایست تمام موها بخوبی با آن مرطوب شوند چرا که شپش سر کشته نمی شود مگر آنکه در تماس مستقیم با دارو قرار گیرد.

لازمست که در مورد مصرف در زنان باردار ، شیرده و نوزادان با پزشک مشورت انجام شود.

درمان شپش سر با استفاده از سرکه

راه دیگری نیز برای مبارزه با شپش های سر وجود دارد . دو قاشق غذا خوری سرکه را در یک لیتر آب حل کنید ،سپس تمام سر و موها را با این محلول خیس کنید . بعد از چند دقیقه  با یک شانه دانه ریز موها را خوب شانه کنید.

محلول آب و سرکه کپسول تخم ها را سست می کند و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می کند.

 

==========================================
» Date : 29 مهر 1394

»» Print

» کاربر محترم شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس ایمیل info@raaknews.com ارسال فرمایید تا در وب سایت قرار گیرد.

-----------------------------

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

-----------------------------

» اخبار مرتبط:

 • نتایج آزمایشات انجام گرفته نشان میدهد:شیرهای مصرفی مدرسه دخترانه شاهد گچسار ...
 • مسمومیت 14نفر از دانش‌آموزان دبستان دخترانه شاهد گچساران
 • آخرین خبرها از بیماری وبا در استان بوشهر
 • شیوع نوعی ویروس خطرناک در تهران /مواظب چشم های خودباشید
 • یك نفر دیگر به آمار مبتلایان به تب كریمه كنگو در كشور افزوده شد
 •  

  نظرات:

  • شایسته

  • 29 مهر 1394 21:28
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  چه ربطی به شهرستان ما دارد.خبربهتری نبود یا منظور خاصی از پخش این خبر دارید
  • نیا

  • 4 آبان 1394 08:30
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  با سلام دختر من الان نزدیک به دوسال است که دارد انواع شامپو و سرکه براش درست کردم ولی فایده نداشت موهاش با تیغ زدم دو روزی یک مرتبه حمامش می کنم ولی هم خودم و خودش خسته شدیم خواهشا کمک کنید پیش دکتر هم بردمش
  • ناشناس

  • 9 آبان 1394 08:04
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  سلام من یکی دو هفته خیلی خارش سر داشتم ولی فکر نمی کردن که آلوده به شپش شده باشم تا اینکه جای دونه دونه شدن سرم مرا بر آن داشتکه دقت کنم فقط یکی دو تا قهوه ای کوچیک که نمی دونم چی بود به موهام چسپیده بود معلوم نبود اصلا موجود زنده باشد پرسیدمگفتن شپشه از سس مایونز پر چرب شب مو هام آغشته کردم و با پلاستیک پوشاندم صبح شستم چند تا شپش داشت ولی بازم سرم می خاره از شامپو پرمترین استفاده کردم بازم سرم میخاره نمی دونم حالا من آلوده هستم یا نه؟ خواهش می کنم راهنایی ام کنید من موهای خشکی دارم
  امکان داره که دوباره مبتلا بشم ؟
  چرا باوجود شیوع شپش هر ساله اول مدارس مسئولین وزارت بهداشت دانش آموزان و مدارس رو سم پاشی نمی کنند و این کار رو به والدین آنها واگذار کرده اند؟
  با تشکر
  • مینا

  • 14 آذر 1394 15:22
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  سلام.آیا با انکار یک مشکل ما کمکی به حل اون میکنیم؟
  واقعیت اینه که الان سراسر کشور مبتلا به شپش شده اما ما هنوز در انکاریم.چرا اطلاع رسانی نکنیم؟ که تعداد بیشتری از افراد مبتلا بشن؟آخه ماها دیگه کی میخوایم این فرهنگ غلط رو رها کنیم.چرا در مقابل همدیگه احساس مسئولیت نداریم.الان مدت دو ماهه که مدارس و مهد کودکهایی از شهرستان اندیمشک از استان خوزستان مبتلا شدن اما مسئولین با وجود شکایت والدین هنوز مشغول انکار هستن.خب گناه بچه هایی که با یه پیشگیری ساده میتونستن مبتلا نشن چیه؟!
  • چ

  • 7 بهمن 1394 14:56
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  سلام قابل توجه پزشکان داروسازان
  شیوع شپش تنها یک علت داره اون هم اینه که داروهای موجود مثل پرمترین و لیندان تاثیری ندارند به فکر دارو های تاثیر گذار باشید - اگر داروی مصرفی جواب بده این شیوع غیر قابل باور .........
  تا وقتی پزشکان قبول ندارند که پرمترین و لیندان جواب نمیده جواب نمیده جواب نمیده ، هر روز شاهد افزایش شپش باشید.

  سلام قابل توجه پزشکان داروسازان
  شیوع شپش تنها یک علت داره اون هم اینه که داروهای موجود مثل پرمترین و لیندان تاثیری ندارند به فکر دارو های تاثیر گذار باشید - اگر داروی مصرفی جواب بده این شیوع غیر قابل باور .........
  تا وقتی پزشکان قبول ندارند که پرمترین و لیندان جواب نمیده جواب نمیده جواب نمیده ، هر روز شاهد افزایش شپش باشید.
  • رها شده

  • 16 فروردین 1395 04:39
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  دختر من سرش پر از شپش شده بود وحدود 6ماه من درمانش میکردم وتمام وسایلو استریل کردم همه اعضای خونه از سمهای لیندان وپرمترین چند بار استفاده کردیم ودونه دونه تخم شپش ها رو از سرش در میاوردم یه مدت خوب بود دوباره برمیگشت ومن واقعا خسته شده بودم تا اینکه دختر برادر شوهرم یه روز اومد خونمون ومن اتفاقی سرش را دیدم که پپپپپپپر از شپش وتخم شپش بود به خانوادش گفتم اما الان یک سال میگذره وهنوز این بچه شپش داره ومتاسفانه خانوادش کاملا بی تفاوتند ولی حداقل من فهمیدم علت عود شپش چی بود وبه شدت در برخوردها مواظبم که از وسایل مشترک مثل روسری شانه وغیره استفاده نکنن وصحبتم با شما خانواده های گرفتار با شپش هست از سس پر چرب استفاده کنین کامل سر را به سس اغشته کنین وبگذارین حداقل هشت ساعت وحتما ساعت را رعایت کنین روی سر بمونه بعد از حمام با سرکه وشانه دندانه ریز مخصوص موها را شانه کنین وبه فاصله کمتر از یک هفته دوباره سس را با همین روش به سر بگذارید وهم چنین بار سوم در کمتر از دوهفته وتمام خانه را هم استریل کنین وشانه ها را هم بجوشانید وخییلی باید مصمم وپیگیر باشین والا حتی با یک تخم شپش دوباره همه زحمتاتون به باد میره وبهتره از پرمترین هم استفاده کنین ولی سس شپشها رو خفه میکنه ومن کاملا جواب گرقتم امیدوارم از شر شپش خلاص بشین

  دختر من سرش پر از شپش شده بود وحدود 6ماه من درمانش میکردم وتمام وسایلو استریل کردم همه اعضای خونه از سمهای لیندان وپرمترین چند بار استفاده کردیم ودونه دونه تخم شپش ها رو از سرش در میاوردم یه مدت خوب بود دوباره برمیگشت ومن واقعا خسته شده بودم تا اینکه دختر برادر شوهرم یه روز اومد خونمون ومن اتفاقی سرش را دیدم که پپپپپپپر از شپش وتخم شپش بود ودخترم خیلی باهاش همبازی بود واز روسری های هم استفاده میکردن به خانوادش گفتم اما الان یک سال میگذره وهنوز این بچه شپش داره ومتاسفانه خانوادش کاملا بی تفاوتند ولی حداقل من فهمیدم علت عود شپش چی بود وبه شدت در برخوردها مواظبم که از وسایل مشترک مثل روسری شانه وغیره استفاده نکنن وصحبتم با شما خانواده های گرفتار با شپش هست از سس پر چرب استفاده کنین کامل سر را به سس اغشته کنین وبگذارین حداقل هشت ساعت وحتما ساعت را رعایت کنین روی سر بمونه بعد از حمام با سرکه وشانه دندانه ریز مخصوص موها را شانه کنین وهمه تخم شپشهارو درارین وبه فاصله کمتر از یک هفته دوباره سس را با همین روش به سر بگذارید وهم چنین بار سوم در کمتر از دوهفته وتمام خانه را هم استریل کنین وشانه ها را هم بجوشانید وخییلی باید مصمم وپیگیر باشین والا حتی با یک تخم شپش دوباره همه زحمتاتون به باد میره وبهتره از پرمترین هم استفاده کنین ولی سس شپشها رو خفه میکنه ومن کاملا جواب گرقتم امیدوارم از شر شپش خلاص بشین
  • بهار

  • 5 مرداد 1395 16:35
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  سلام به همه دوستان گرامی
  به این قضیه باید حتما توجه داشت که اول از همه آب داغ دوم اتو گشی البسه و ملحفه هایی که برای خواب استفاده می کنین و سوم الکل بسیار برای از بین بردن شپش موثر واقع می شود.
  من به شخصه برای ضد عفونی کردن منزل از این سه وسیله کاربردی استفاده می کردم. دوستان عزیزم اگر خودتون رو درمان کنین ولی به محیط زندگیتون اهمیت ندهید این بیماری ریشه کن نخواهد شد.
  دوستتون دارم
  امیدوارم هیچکس به این درد مبتلا نشود. من وقتی در خانه راه می رفتم و شپش داشتم احساس می کردم یه مار روی سرم زندگی می کند.
  اما با رعایت اصول بهداشت همه این مشکلم در عرض 20 روز خوب شد. البته الان دو ماهه که پاک پاکم.
  نام:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

  ویژه های راک نیوز

  مقالات

  نظرسنجی

  تبلیغات تصویری  پربازدیدترین اخبار

  تبلیغات

  آپلود عکس

  آپلود عکس