مشروح اخبار
 » مرگ مادر باردار در حاجی آباد هرمزگان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن ابراز تاسف از مرگ این مادر، گفت: با توجه به اهمیت موضوع مرگ و میر مادران باردار ، پرونده متوفی برای بررسی های بیشتر به کمیته بررسی علل مرگ و میر مادران باردار دانشگاه ارجاع می شود و در صورت بروز هرگونه اشکال در روند درمانی بیمار برابر ضوابط و مقررات وزارت بهداشت رفتار خواهد شد.به گزارش راک نیوز از بندرعباس، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عصر دوشنبه ضمن تائید این خبر اظهار داشت: این بیمار شب گذشته پس از انتقال به بیمارستان فوق تخصصی شهید محمدی بندرعباس و با وجود تلاش های بسیار کادر بهداشت و درمان و پزشکان متخصص به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داد.

مهدی حسنی آزاد بیان داشت: این بیمار هفت روز پیش در سومین بارداری خود پس از پارگی کیسه آب به بیمارستان فاطمه الزهرا (س) حاجی آباد مراجعه کرده و پس از معاینه و ویزیت توسط پزشک و انجام سونوگرافی، با روش القایی اقدام به زایمان طبیعی می کند.

وی افزود: اما بیمار دچار عوارض پس از زایمان به صورت اینرسی رحم و خونریزی شدید شده و در اسرع وقت به اتاق عمل ارجاع داده شد و پس از بررسی، پزشک مبادرت به عمل هیسترکتومی (خارج سازی رحم) می کند.

حسنی آزاد بیان داشت: روز بعد بیمار دچار افت فشار خون و کاهش هموگلوبین می گردد و این بار جهت بررسی علت خونریزی به اتاق عمل رفته و پزشک متخصص محلهای خونریزی را ترمیم کرده، که در حین عمل جراحی بیمار دچار ایست قلبی می شود و بلافاصله احیاء قلبی ریوی انجام شده ، که موفقیت آمیز بود و بیمار به آی سی یو منتقل می گردد و به دلیل خونریزی زیاد چند واحد خون و پلاکت و فاکتورهای خونی نیز دریافت می کند.

وی ادامه داد: بیمار در سیر بستری در آی سی یو ، به دنبال عوارض پیش آمده دچار نارسایی کلیه و ادم ریه (تجمع آب میان بافتی در ریه ها) می شود، که برای بررسی های بیشتر و درمان به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس اعزام می شود.

وی ابراز داشت: اما بیمار به محض رسیدن به بیمارستان و پذیرش در آی سی یو برای بار دوم دچار ایست قلبی شده و با وجود تلاش کادر درمان احیاء موفقیت آمیز نبوده و بیمار فوت می شود.

حسنی آزاد با بیان اینکه نوزاد متوفی سالم به دنیا آمده، خاطرنشان کرد: از زمان پذیرش بیمار در بیمارستان تمام متخصصان مورد نیاز شامل متخصص زنان ، بیهوشی و جراحی عمومی و داخلی به طور تمام وقت بر بالین بیمار مشغول خدمت رسانی بودند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن ابراز تاسف از مرگ این مادر، گفت: با توجه به اهمیت موضوع مرگ و میر مادران باردار ، پرونده متوفی برای بررسی های بیشتر به کمیته بررسی علل مرگ و میر مادران باردار دانشگاه ارجاع می شود و در صورت بروز هرگونه اشکال در روند درمانی بیمار برابر ضوابط و مقررات وزارت بهداشت رفتار خواهد شد.

انتخاب زایمان به روش سزارین فقط با تشخیص پزشک معالج و بر مبنای اصول علمی بوده و هر بیمارستان، طبق دستورالعمل ها و قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است از انجام سزارین های غیر علمی و بدون علت جلوگیری کند.

با بررسی علل مرگ و میر مادران باردار، بیشترین عوامل مرگ و میر مادران باردار در منابع علمی و پزشکی در اثر عواملی چون خونریزی، فشارخون بالا، آمبولی (مایع آمنیوتیک، چربی و ...)، مسمومیت حاملگی، بیماری قلبی، عفونت و ... می باشد.

طبق آمار، از میزان مرگ و میرهای مادران 30 درصد در هنگام زایمان طبیعی و 70 درصد در هنگام عمل سزارین رخ داده است.

موقعی که مرگ مادر در بیمارستانی اتفاق می افتد، موضوع از طریق وزارت بهداشت، نظام پزشکی، پزشکی قانونی و سایر مراجع ذیصلاح بررسی و نتایج کارشناسی مربوطه اعلام و اقدامات قانونی صورت می پذیرد.

شهرستان حاجی آباد در 175 کیلومتری شمال بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.تاریخ انتشار : 30 دی 1394 14:32» اخبار مرتبط:

 • تراژدی فوت زنان باردار در هرمزگان تکرار شد/مرگ مادر دو قلوها پس از سزارین!
 • ضرب و شتم جراح متخصص دربیمارستانی در یاسوج !+عکس وجزئیات حادثه
 • نخستین عمل جابه‌جایی گوش در شیراز انجام شد
 • دوختن دهانه رحم در زنان باردار
 • تردید در مرگ یک بیمار دهدشتی/ پرونده به پزشک قانونی ارجاع شد
 • » اشتراک گزاری خبر

  • شاهد عینی

  • 10 بهمن 1394 09:28
  • گروه کاربری: ميهمان
  • آیدی یاهو:
  • تاریخ عضویت: --
  • وضعيت:
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  کدام تلاش چرا دروغ می نویسید من شاهد مرگ بیمار پشت زنجیر ورودی ای سی یو بودم 40 دقیقه کسی به فریاد بیمار نرسید حتی کادر اورژانس بیمارستان به هیچ عنوان همکاری نکردند . ان شا الله خدا انتقام این مظلومه را از شما بگیرد
  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  درصورت تصویب با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده موافقید؟

  1- بلی
  2- خیر
  3- شیوه برگزاری و شرایط باید اطلاع رسانی شود
  4- نظرخاصی ندارم


  آپلود عکس  آپلود عکس

  گزارش تصویری : « هفت برارون » کهگیلویه به بهبهان می رود
  چند رسانه ای