اخبار استانهاجایگاه اقتصاد مقاومتی در مناطق ویژه اقتصادی-علیرضا قنبری

24 تیر 1395

جایگاه اقتصاد مقاومتی در مناطق ویژه اقتصادی-علیرضا قنبری

راک نیوز - بر اساس دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید موجب توسعه و ایجاد تحول در کشور شده به نحوی که مخاطرات بین‌المللی نتواند بر اقتصاد کشور اثر منفی بگذارد. این نگاه سبب ایجاد امکان توسعه بهتر و بیشتر کشور شده و در عین حال تهدیدات بین‌المللی را نیز بخصوص در عرصه اقتصادی از ایران اسلامی دور می‌کند.

وجود چنین نگاهی سبب رشد توانمندی‌های ملی برای مقابله با فشارهای اقتصادی شده و در عمل نیز شرایط لازم برای اداره هر چه مطلوب‌تر کشورمان را فراهم می ‌آورد.

ظرفیت شناسی از قابلیت‌های کشورمان در این حوزه اهمیت فراوانی دارد.

در این راستا منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس به تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری در کنار دیگر ارگان‌ها، با همدلی و همزبانی نسبت به نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی گام برداشته است. نهادینه سازی حمایت از تولید و ایجاد اشتغال پایدار و در عین حال ایفای وظیفه در پازل ملی توسعه کشورمان از جمله رسالت‌های مناطق ویژه اقتصادی است.

ایجاد مراکز ارتقا و انتقال فن‌آوری پیشرفته، افزایش 30 درصدی میزان صادرات مجدد و افزایش 30 درصدی صادرات کالا از طریق ترانزیت از اهداف تحقق اقتصادی مقاومتی در مناطق ویژه اقتصادی است. این اهداف سبب نقش آفرینی بهتر مناطق ویژه اقتصادی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی در کشورمان است و مدلی عملی برای این منظور به شمار می‌رود.

جهت گیری اجرای پروژه‌های کلان در منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی نیز بر پایه این سیاست‌گذاری های عملیاتی صورت خواهد گرفت و بدون شک حمایت از حضور و مشارکت بخش خصوصی در این حوزه نیز در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است. سهمی که بخش خصوصی در تحقق اقتصاد مقاومتی بر عهده دارد فراتر از نگاه‌های متعارف به آن است و باید وسعت عمل و اعتماد به این بخش در ایفای نقش مطلوب در اقتصاد کشور افزایش یابد.

افزایش نقش پذیری مناطق ویژه اقتصادی در اقتصاد ملی و کمک به رشد تولید ناخالص ملی هدف اصلی از برنامه‌ریزی در این راستا است که با روح اقتصاد مقاومتی نیز سازگار بوده و به پیشرفت و توسعه کشور نیز کمک می‌کند.

مناطق ویژه اقتصادی در بهترین مقطع زمانی و قانونی برای تبدیل شدن به الگویی از توسعه و کمک به پیشرفت کشور برای دیگر حوزه‌های اقتصادی اند که با توجه به ظرفیت‌های منحصربفردشان قادر به ایجاد تولید پایدار، اشتغال، رونق اقتصادی و باور شدن استعدادهای داخلی خواهند بود.

* کارشناس امورگمرکی - معاونت منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس

==========================================
» Date : 24 تیر 1395

»» Print

» کاربر محترم شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس ایمیل info@raaknews.com ارسال فرمایید تا در وب سایت قرار گیرد.

-----------------------------

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

-----------------------------

» اخبار مرتبط:

 • در صورت تایید نمایندگان مجلس:گچساران، منطقه ویژه اقتصادی می شود+مزیت مناطق ...
 • دستگیری روسای سه بانک در کهگیلویه و بویراحمد
 • بهره وری از سرمایه های کوچک راهکاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است
 • انتصاب سرپرست تعزیرات حکومتی گچساران
 • منطقه ویژه اقتصادی گچساران تحولی چشمگیر دراستان
 •  

  نظرات:

  نام:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

  ویژه های راک نیوز

  مقالات

  نظرسنجی

  تبلیغات تصویری  پربازدیدترین اخبار

  تبلیغات

  آپلود عکس

  آپلود عکس