مشروح اخبار
 » احیا رشته های رنگرزی، گلیم برجسته و ریسندگی در میراث فرهنگی گچساران

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران از احیا رشته های رنگرزی، گلیم برجسته و ریسندگی در این شهرستان خبر داد.احیا رشته های رنگرزی، گلیم برجسته و ریسندگی در میراث فرهنگی گچساران

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران از احیا رشته های رنگرزی، گلیم برجسته و ریسندگی در این شهرستان خبر داد.

هومن عنایی در گفت و گو با راک نیوز اظهار داشت:بر اساس برآورد انجام شده 6رشته هنرهای سنتی و دستی منسوخ شده در گچساران شناسایی شده که نیازمند کار دقیق کارشناسی است.

وی ادامه داد: برای احیای این رشته های سنتی و دستی فراموش شده تمام تلاش خود را بکار خوهیم بست.

وی بیان کرد: سیاه چادر، سبدبافی، سفالگری، گچمه بافی، سفره بافی، جاجیم بافی، گلیم نقش برجسته، مفرش بافی، نمد مالی، توبره بافی، جاقرآنی، هور، شله بافی، آیینه بافی و خورجین بافی از مهم ترین صنایع دستی گچساران است.

عنایی از روستاهای سربیشه و بیدزرد به عنوان روستاهای هدف در بخش صنایع دستی نام برد و اظهار کرد: این رشته ها در روستاهای سربیشه و بیدزرد گچساران با 140 کار آموز راه اندازی شد.

عنایی ابراز کرد: این کارگاه از محل اعتبارات ملی هنرهای سنتی تجهیز و راه اندازی شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران ، به استفاده از تجربه استاد کاران قدیمی در راستای احیاء این رشته ها اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در سال های اخیر این رشته ها در قالب کارگاه هایی با محوریت مشاغل خانگی توسعه یافته و روند رو به رشدی نیز دارد. 

وی با اشاره به اینکه این رشته ها توسط بانوان انجام می شود، تصریح کرد: امروزه زنان نقش بسزایی در بهبود اقتصاد خانواده ایفا می کنند بنابراین می توانند در این رشته به عنوان یک شغل خانگی فعالیت کرده و به فرزندان خود نیز بیاموزند. تاریخ انتشار : 16 آذر 1395» اخبار مرتبط:

 • هنرمندان استان فارس وکهگیلویه وبویراحمد در نمایشگاه صنایع دستی زنجان برتر ش ...
 • جایگاه گچساران در صنعت گردشگری کشور
 • رنگرزي و جاجيم‌بافي کهگيلويه و بويراحمد در فهرست آثار ملي
 • راه‌اندازی نخستین بازارچه دائمی صنایع‌دستی در یاسوج
 • سه اثر صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد مهر اصالت یونسکو گرفت
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  عملکرد دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

  1-خوب وقابل پیش بینی بود
  2- متوسط بعلت ناتوانی مدیران
  3- ضعیف و ادامه روند ناتوانی ادامه دارد
  4- عوامل بیرونی دولت را ناکام گذاشته است


  آپلود عکس  آپلود عکس