اخبار استانهاصف آرایی نیروهای ناتو و روسیه -علیرضا جعفری زاده

23 دی 1395

صف آرایی نیروهای ناتو و روسیه -علیرضا جعفری زاده

راک نیوز-سرویس خارجی صدها تانک و خودروی زرهی آمریکا وارد بندر برمر هافن آلمان شدند تا در مرزهای شرقی ناتو مستقرشوند 35000 سرباز آمریکایی نیز به همراه این تجهیزات نظامی اعزام شده اند آمریکا بنا دارد در مجموع 87 تانک آبرامز 20 خودرو زرهی و 136 نمونه ادوات زرهی دیگر به شرق اروپا منتقل کند واین بیشترین و بی سابقه ترین میزان اعزام تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا به اروپا از زمان سقوط شوروی سابق و پایان جنگ سرد است .

به نظر میرسد ایالات متحده و هم پیمانان غربی اش سعی دارند به تلافی شکست خود و ناکامی این کشور ها در دستیابی به اهداف خود در خاورمیانه و سوریه و عراق و دیگر نقاط بحرانی در جهت تقابل با محور مقاومت و مستشاران روسی و ایرانی وبه جبران ناکامی های خود در این حوزه ، زمین بازی را عوض نموده و این بار فشار بر مرزهای غربی روسیه را افزایش دهند و به عبارت دیگر ابتکار عمل را در محیط پیرامونی روسیه به دست گرفته و با بهانه قرار دادن مسئله شرق اوکراین سعی در خارج کردن حریف از زمین بازی نمایند . ولی تجربه ثابت کرده که روسیه حاضر نیست تحت هیچ شرایطی در مسائل راهبردی و استراتژیک خود در این مناطق کوتاه بیاید چون اولاً این مناطق جز مناطق حائل روسیه تلقی می شود و نیز این مناطق به علت دسترسی و اشراف به کناره های دریای سیاه و تنگه های استراتژیک بسفر و داردانل و نیز علاوه بر آن ، این مناطق همچون سدی نفوذ نا پذیر مانع از تهاجم کشور های اروپایی به خاک روسیه محسوب می شود و نیز حضور دراین منطقه بعنوان یکی از مناطقی است که این کشور را قادر خواهد ساخت تا نسبت به کشور هایی همچون ترکیه ، کشور های شرق اروپا و خاورمیانه و کرانه های جنوبی قاره اروپا را در کنترل خود داشته باشد با این وصف می توان گفت که روسیه در تقویت مرزهای غربی این کشور نیز بسیار حساس بوده و تمام تدابیر امنیتی را در این منطقه اتخاذ کرده و نیز حضور در شرق اوکراین نیز برای این کشور بسیار حیاتی تلقی می شود و در این مناطق نیز حاضر به مماشات با هیچ یک از قدرتهای غربی نمی باشد . علیرغم ادعای کشورهای عضو ناتو که همواره مدعی بوده اند استقرار گسترده نیرو هایشان درخاک هم پیمانان شرقی فقط جنبه دفاعی دارد ولی روسیه بار ها و بارها این تحرکات نظامی را سرزنش کرده و از آن به عنوان تاکتیکی تهاجمی یاد کرده ، به نظر می رسد ایالات متحده قصد دارد درصورت وقوع یک جنگ احتمالی در آینده از خاک کشور های اروپای شرقی و مجاورت جغرافیایی این کشورها با روسیه به نفع خویش سود جسته و با کمترین هزینه و تلفات به نبرد و رویارویی با روسیه پرداخته و از این کشورها به عنوان خط مقدم نبردی تمام عیار با این کشور استفاده کند .

حال این سوال پیش می آید با توجه به ضعف اقتصادی کشور های شرق اروپا که اعضای جدید ناتو هستند درصورت وقوع جنگی احتمالی با روسیه توان رویارویی با این کشور را خواهند داشت ؟

و نیز با توجه به عدم اتحاد و انسجام کشورهای اروپایی و تهدید خروج انگلیس و دیگر شرکای غربی از این اتحادیه آیا ناتو در پیگیری اهداف خویش موفق خواهد بود؟

و نیز با توجه به نیاز شدید کشور های بزرگ اروپایی به انرژی روسیه از جمله مسائلی هستندکه مانع از پیگیری سیاست های خصمانه علیه این کشور می باشند .

و نیز با توجه به سیاستهای ترامپ و شعارهای انتخاباتی وی در جهت نزدیکی به روسیه آیا پس از ورود به کاخ سفید وی نیرو های آمریکایی را از مرزهای روسیه فراخواهد خواند یا به ادامه سیاستهای این کشور در مرزهای روسیه ادامه خواهد داد؟

در عین حال حزب چپ آلمان اعلام کرده در پارلمان آن کشور به شدت با طرح استقرار نیرو های ناتو مخالفت خواهد کرد این حزب همچنین تاکید کرده که بر تعهد برلین به تلاش در راستای صلح و خلع سلاح ، خاطر نشان کرده تانک ها هیچ جا و هیچ زمان نوید صلح و دوستی نبوده اند و استقرار نیرو های نظامی در چنین ابعاد گسترده ای نتیجه ای جزتقابل و تحریک هرچه بیشترطرف مقابل را نخواهد داشت و اینها و مسائلی از این دست از جمله رویداد هایی هستند در روزهای آینده بایستی به نظاره نشست .

                                                                        

   علیرضا جعفری زاده-کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی

==========================================
» Date : 23 دی 1395

»» Print

» کاربر محترم شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس ایمیل info@raaknews.com ارسال فرمایید تا در وب سایت قرار گیرد.

-----------------------------

به کانال تلگرام ما بپیوندید:

-----------------------------

» اخبار مرتبط:

 • دعوت استاندار امسک از خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد برای سفر به این استان د ...
 • برکناری اسد از قدرت کلید حل بحران سوریه است !!!؟؟؟؟-علیرضا جعفری زاده
 • سوریه کانون بحران های ناپایدار
 • بازی بزرگ پوتین درسوریه وخاورمیانه -علیرضا جعفری زاده
 • تقابل ژئو پلیتیکی ادیان -
 •  

  نظرات:

  • ساووش تقی زاده

  • 9 اسفند 1395 20:52
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  این تحلیل بود دوست عزیز یا انشا؟

  این تحلیل بود دوست عزیز یا انشا؟
  • سیدعلی میرزایی

  • 13 اسفند 1395 14:01
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  سلام علیکم
  لطفا دست بردار ... دوست عزیز دقت کن و با مطالعه مطلب درج کن در سایت ها ... اینجور مطالب نشانه بی سوادی جناب عالی است استاد ... نه نشانه تحلیل علمی ... و ژئوپلتیکی به جای درج این مسائل پایان نامه تو اصلاح کن!
  نام:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

  ویژه های راک نیوز

  مقالات

  نظرسنجی

  تبلیغات تصویری  پربازدیدترین اخبار

  تبلیغات

  آپلود عکس

  آپلود عکس