مشروح اخبار
 » آثار تاریخی گچساران با عظمت اما در تهدید تخریب

آثار تاریخی گچساران ، با همه عظمتی که دارند، این روز ها حال خوشی ندارد و این بناهای تاریخی و کهن به دلیل کم توجهی در نگهداری و غلبه عوامل طبیعی در حال فرسایش است.آثار تاریخی گچساران با عظمت اما در تهدید تخریب 

آثار تاریخی گچساران ، با همه عظمتی که دارند، این روز ها حال خوشی ندارد و این بناهای تاریخی و کهن به دلیل کم توجهی در نگهداری و غلبه عوامل طبیعی در حال فرسایش است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: آثار و بناهای ارزشمند تاریخی بسیاری در شهرستان گچساران وجود دارند که متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار مورد نیاز برای احیا و مرمت در معرض تخریب قرار دارند.

هومن عنایی در گفت‌وگو با راک نیوز اظهار داشت: 9 اثر تاریخی در این شهرستان در حال تخریب است و به اعتبار برای بازسازی و نگهداری نیاز دارد. 

وی این آثار را شامل اثر تاریخی کاروان سرای خان عوض صفوی، قلعه آرو کهنه، کوشک گدنگون، گنبد لیشتر، گنبد بابا کلان، پل خیری و محمد خان، قلعه شامبراکان و ده برج ذکر کرد. 

عنایی در ادامه از آغاز عملیات مرمت و بازسازی پل تاریخی خیرآباد گچساران خبر داد و گفت: این اثر تاریخی از بناهای به‌جا مانده از دوره ساسانی است که در سال 1377 با شماره 2207 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 

وی افزود: برای حفاظت و مرمت این اثر تاریخی و ساماندهی این محور گردشگری 500 میلیون ریال در نظر گرفته شده است. 

عنایی ابراز کرد: این مرحله از مرمت، به روش سنتی و با استفاده از مصالح سنگ در حال انجام است. 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت: این پل بر روی رودخانه‌ی خیرآباد (فرزوک باستان) ساخته شده که هم اکنون تنها بخش‌های کوچکی از پایه‌های آن باقی مانده است. 

وی ابراز کرد: این اثر تاریخی برای سهولت عبور کاروانیان در جاده ارتباطی گچساران به بهبهان احداث شده بود. 

عنایی تصریح کرد: سیاست اصلی اداره میراث فرهنگی نهادینه کردن فرهنگ حفظ و احیای آثار تاریخی به دست مردم است. 

گفتنی پل تاریخی خیرآباد گچساران در جاده بهبهان به دهدشت، در منطقه خیرآباد علیا در نزدیکی گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. 

137اثر به ثبت رسیده در شهرستان گچساران وجود دارد که از این تعداد 70 اثر مربوط به دوره اسلامی است.تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396» اخبار مرتبط:

 • دستگیری دو حفار غیرمجاز در گچساران
 • پل تاریخی بریم باشت نیازمند تامین اعتبار برای مرمت
 • ساخت وساز در حریم تاریخی قلعه شامبراکان ممنوع است / دکل مخابرات جابجا شود
 • مرمت و بازسازي کارونسراي بافت تاريخي دهدشت
 • مرمت بقعه تاریخی امامزاده بابا منیر در نورآباد
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  آیا سیاست های ارزی دولت روحانی با سیاست های دولت محمود احمدی نژاد تفاوتی دارند؟

  1-بلی
  2-خیر
  3- سیاست های ارزی احمدی نژاد بهتر از سیاست ارزی روحانی است
  4- سیاست ارزی معروف به ارزجهانگیری گره گشاتر از گذشته است


  http://up2www.com/uploads/cfb2photo-2017-11-18-00-02-50.jpg