مشروح اخبار
 » بهره‌مندی بیش از 3 میلیون نفر از طرح تحول سلامت در کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: سه میلیون و 335 هزار بیمار از خدمات طرح تحول سلامت در کهگیلویه و بویراحمد، از ابتدای اجرای آن تاکنون بهره‌مند شده‌اند.اورنگ ایلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار راک نیوز اظهار داشت: از این تعداد 2 میلیون و 922 هزار نفر از ویزیت و 313 هزار نفر نیز از خدمات بستری با نرخ دولتی و پرداخت بهای بسیار اندک استفاده کرده‌اند.

وی بیان کرد: 27 هزار و 151 زایمان طبیعی و رایگان از زمان آغاز طرح تحول سلامت (اردیبهشت 93) تاکنون در بیمارستان‌های این استان انجام شده است.

وی تصریح کرد: میزان سزارین از حدود 29.2 درصد قبل از اجرای طرح تحول سلامت به 25 درصد رسیده است.

ایلامی با اشاره به کاهش چشمگیر ارجاع بیماران به خارج از استان کهگیلویه و بویراحمد برای مداوا بعد از اجرای طرح تحول سلامت تصریح کرد: میزان ارجاع از 23 در هزار به 6.5 در یک هزار نفر کاهش یافته است.

وی بیان کرد: کاهش ارجاع به خارج از بیمارستان‌ها برای تأمین تجهیزات پزشکی پر مصرف یکی دیگر از دستاوردهای مهم طرح تحول سلامت در استان کهگیلویه و بویراحمد است که منجر به کاهش هزینه از جیب مردم شد.

ایلامی ابراز داشت: افزایش 50 درصدی شاخص پزشکان متخصص از 24 به 36 به ازای 100 هزار نفر، ماندگاری و تمام وقت 70 درصد از پزشکان، تأمین و بازسازی بیمارستان‌ها با 210 میلیارد ریال، تجهیز بیمارستان‌های جدید با 370 میلیارد ریال و افزایش تخت‌های ویژه استان از 42 به 84 تخت از برنامه‌های تحقق یافته توسعه زیرساخت‌های درمان و سلامت در این استان بوده است.

وی گفت: افزایش تعداد پزشکان خانواده از 96 به 108، تعداد آمبولانس‌ها از 40 به 80 دستگاه، اعضای هیات 12 به 185 نفر، رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی از 22 به 27 بخش دیگری از موفقیت‌های علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد پس از طرح تحول نظام سلامت بوده است.

ایلامی اظهار داشت: کاهش مرگ و میر مادران باردار از 17.9 به ازای هر 100 هزار نفر به 12.77 درصد، مرگ نوزادان از 7.3 در هر هزار نفر به 6 از دیگر دستاوردهای طرح سلامت در این استان است.

چهار بیمارستان با نزدیک به 500 تخت در شهرهای یاسوج، دوگنبدان، باشت و لیکک در حال ساخت است که برخی مراحل پایانی ساخت را طی می‌کند.

850 تخت بیمارستانی دولتی، 150 تخت خصوصی، 350 خانه بهداشت، 70 مرکز درمانی ازجمله زیرساخت‌های کنونی بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد است.

600 پزشک عمومی و دندان‌پزشک، 269 پزشک متخصص و فوق تخصص در این استان به مردم خدمت می‌کنند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بیش از 713 هزار نفر دارای هشت شهرستان، 17 بخش و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.

یکی از شعارهای پایه‌ای دولت یازدهم قبل از روی کار آمدن، کاهش فشار مالی و هزینه‌های درمان مردم بود، دولت تدبیر و امید به‌طور جدی و ملموس در صدد اجرایی شدن این شعار برآمد و در اردیبهشت سال 93 موفق به تحقق طرح تحول نظام سلامت شد.

در این طرح بار اصلی مسائل مالی بر عهده دولت است و مردم تنها بین سه تا 10 درصد از هزینه‌های درمانی خود را در مراکز درمانی و بیمارستانی پرداخت می‌کنند.

تاریخ انتشار : 17 بهمن 1396 08:36» اخبار مرتبط:

 • تاجگردون: طرح تحول سلامت مهمترین خدمات ارزشمند دولت تدبیر و امید به مردم اس ...
 • زایمان سزارین در بیمارستان شهید رجایی گچساران 10 درصد کاهش یافت
 • معاون بهداشتی علوم پزشکی یاسوج: بازسازی مراکز بهداشتی کهگیلویه وبویراحمد 15 ...
 • کاهش انجام سزارین با ترویج زایمان طبیعی بدون درد در بیمارستان دهدشت
 • وزیر بهداشت بیماران گچسارانی را ویزیت کرد
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  درصورت تصویب با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده موافقید؟

  1- بلی
  2- خیر
  3- شیوه برگزاری و شرایط باید اطلاع رسانی شود
  4- نظرخاصی ندارم


  آپلود عکس  آپلود عکس