مشروح اخبار
 » جشنواره توانمندسازی زنان و دختران عشایر در روستای دلی‌ بجک شهرستان بویراحمد برگزار شد

با همکاری امور بانوان استانداری و با هدف آموزش و ارتقای خودباوری در زنان و دختران جشنواره توانمندسازی زنان عشایر در روستای دلی بجک دهستان سپیدار کانون اسکان عشایر برگزار شد.


به گزارش راک نیوز "این همایش با حضور آذر صفایی  نیا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد، مجید علیپور مدیرکل امور عشایر استان، اعضای تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد و عشایر دلی بجک برگزار شد.

سیاه چادر یا همان " بهون عشایری" به عنوان نماد عشایری در محل برگزاری  جشنواره برپا شده بود و گلیم و گبه‌های رنگارنگ  پهن شده و آویز شده در این سیاه چادر چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کرد.

زنان عشایر به رسم ایل و طایفه خود با پخت غذاهای محلی از بازدید کنندگان پذیرایی به عمل آورده و یک بار دیگر سنت مهمان‌نوازی عشایر استان را در اذهان مردم احیاء کردند.

عشایر خواستگاه تولید ملی است

آذر صفایی نیا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد در این آیین و در جمع زنان و دختران عشایری با گرامیداشت هفته" عفاف و حجاب"، اظهار داشت: پوشش بانوان عشایر نماد کاملی از حجاب اسلامی است و زنان عشایر باید این ارزش پسندیده را نیز به فرزندان خود بیاموزند.

وی با بیان اینکه از بدنه عشایر جدا نیستیم، عنوان کرد: هر چادر عشایر یک کارگاه تولیدی است و بدون شک جامعه عشایری طلایه‌داران اقتصاد مقاومتی و خواستگاه تولید ملی هستند.

صفایی نیا با تاکید بر اینکه حلقه مفقوده توانمندسازی عشایری آگاه‌سازی و آموزش صحیح در حوزه تولید محصولات بومی و محلی است، بیان کرد: در ابتدا باید یک اطلاع‌رسانی در خصوص ارزش دست ساخته‌ها و تولیدات عشایر به آنها انجام شود تا موجب تشویق عشایر به خود اشتغالی و تفکر اقتصادی شود.

آموزش حلقه مفقوده توانمندسازی عشایر است

وی بیان کرد: باید ابتدا آموزش بازاریابی و بسته‌بندی استاندارد به جامعه عشایری انجام شود و برای تولید محصول ارگانیک و محلی تسهیلاتی در اختیار این قشر قرار بگیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی به معنای حمایت از خانواده ایرانی است، عنوان کرد: بدون شک حمایت از عشایر مصداق عینی حمایت از تولید کالای ایرانی است.

وی تاکید کرد: وجود زنان و مادران توانمند و سالم در جامعه به معنای تجلی و پیشرفت آن جامعه است و برای توسعه یک جامعه ابتدا باید مادران توسعه یافته‌ای تربیت کرد و در این خصوص کارگاه‌های آموزشی با مشارکت سمن‌ها برای توانمندسازی بانوان عشایری برگزار می‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: نخستین کارگاه آموزشی توانمندسازی زنان عشایر با موضوع اعتیاد در روستای دلی بجک برگزار شد و این کارگاه‌ها و آموزش‌ها تداوم دارد.

 

برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی زنان و دختران عشایر در استان

وی بیان کرد: زنان برای تاثیرگذاری بیشتر در چرخه تولید باید مهارت‌های مختلفی را بیاموزند که امور بانوان استانداری در این زمینه نسبت به برپایی کارگاه‌های مختلف اقدام می‌کند.

صفایی نیا تصریح کرد: در برنامه توانمندسازی زنان و دختران به ویژه روستایی و عشایری از اولویت‌های دولت و مدیریت ارشد استان است.

وی با اشاره به تعاونی زنان عشایر دلی بجک، خاطرنشان کرد: این تعاونی‌ها فرصتی برای مشارکت اجتماعی زنان جامعه عشایری است.

صفایی نیا عنوان کرد: بنا به ایجاد زمینه اشتغال‌زایی در جوامع عشایری و محلی و ارتقا سطح اقتصادی مردم که از اولویت‌های دولت تدبیر و امید است ۶ برنامه برای توانمندسازی عشایر در دستور کار استاندار قرار دارد و این برنامه‌ها در حال افزایش است.

بازارچه دائمی صنایع دستی در یاسوج راه‌اندازی می‌شود

صفایی نیا با اشاره به اینکه سه مکان برای راه‌اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی یاسوج مشخص شده است، بیان کرد: این بازارچه با همکاری میراث فرهنگی احداث می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه زیلایی از محرومیت خارج می‌شود، بیان کرد: با پیگیری‌های استاندار و دیگر مسئولان تفاهم نامه‌ای به ارزش ۷۳۰ میلیارد ریال بین استانداری و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری منعقد شد و این اعتبار پیش بینی شده برای اجرای طرح‌های عمرانی، اقتصادی و زیربنایی در این منطقه است.

صفایی نیا خاطرنشان کرد: دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلفی برای ارتقای سطح بهداشت، فرهنگ و اجتماعی زنان و دختران در زیلایی برگزار شده است و از تولیدات زنان این منطقه حمایت می‌شود.

پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به عشایر/ وجود ۱۶ صندوق خرد عشایر در استان

مجید علیپور مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آیین، اظهار داشت: نسبت جنسی جمعیت عشایر در استان ۱۰۸ بوده است یعنی، به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۰۸ مرد وجود داشته است.

وی با تاکید بر اینکه در طول ۵ سال گذشته نخستین سفری است که مدیرکل اموربانوان استانداری در بین عشایر حضور می‌یابد، بیان کرد: امید است این مشارکت و حضورها تداوم داشته باشد و بخشی از مشکلات زنان جامعه عشایری به واسطه این دیدارها برطرف شود.
مدیرکل امور عشایر استان با بیان اینکه زنان جامعه عشایری بیش‌ترین نقش را در اقتصاد عشایر دارند، عنوان کرد: ۱۶ صندوق خرد عشایر در استان تشکیل شده است و بیش از ۲۵۰ نفر در این صندوق‌ها عضو هستند.

علیپور با بیان اینکه منطقه دلی بجک یکی از کانون‌های اسکان عشایر در استان است، خاطرنشان کرد: کانون‌های توسعه یافته‌تری در استان وجود دارد.

وی تاکید کرد: به بانوان عشایری که توانایی پرورش طیور، تولید صنایع دستی و غذاها و محصولات خوراکی محلی را دارند تسهیلات ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومانی پرداخت می‌شود و انتظار می‌رود زنان عشایری از این فرصت به دست آمده برای ایجاد خود‌اشتغالی و رونق سطح اقتصادی خانواده‌های خود به نحو مطلوبی استفاده کنند.

 

تقدیر از امور بانوان استانداری برای برگزاری کارگاه آموزشی و جشنواره در بین عشایر دلی بجک

مدیرکل امور عشایر استان از امور بانوان استانداری برای برگزاری نخستین کارگاه‌های آموزشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی در محل اسکان عشایر قدردانی کرد و گفت: بدون شک این کارگاه‌ها تاثیرگذار است و امید است که این روند تداوم داشته باشد.

همزمان با برگزاری جشنواره زنان و دختران روستای دلی بجک دهستان سپیدار در کارگاه آموزشی اعتیاد شرکت کردند.

در ادامه مسابقه طناب‌کشی در تیم‌های دختران و پسران برگزار شد و به کسانی که در این مسابقه شرکت کردند جوایزی اهدا شد.

اجرای حرکات نمایشی توسط تیم دختران" کونگ فو کار" از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.

در پایان این همایش به تمامی کودکان دختر و پسر هدایایی اهدا شد و به زنان حاضر در جشنواره نیز به قید قرعه جوایزی اهدا شد.

در حرکتی زیبا و خودجوش تعدادی از کودکان دلی بجک زباله‌های موجود در محل برگزاری جشنواره را جمع‌آوری کردند.تاریخ انتشار : 21 تیر 1397 20:36» اخبار مرتبط:

 • پرداخت تسهیلات اشتغال به عشایر کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد
 • "سیل" ۳۵۰ کیلومتر از جاده‌های عشایری کهگیلویه و بویراحمد را تخریب کرد
 • 21 مدرسه غیردولتی در کهگیلویه و بویراحمد فعال است/ طرح توسعه سواد زنان عشای ...
 • عشایر کهگیلویه و بویراحمد سالیانه 7000 تن گوشت قرمز تولید می کنند
 • جشنواره ملی کوچ عشایر کهگیلویه وبویراحمد تیرماه برگزار می شود
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  درصورت تصویب با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده موافقید؟

  1- بلی
  2- خیر
  3- شیوه برگزاری و شرایط باید اطلاع رسانی شود
  4- نظرخاصی ندارم


  آپلود عکس  آپلود عکس