مشروح اخبار
 » سازمان تبلیغات اسلامی می گوید نمی تواند با مداح معروف برخورد کند!

نایب رئیس مجلس هم اظهارات اخیر مداح مشهور در مراسم روز عرفه را شامل توهین به مرحوم آیت‌ا... هاشمی و رئیس‌جمهور دانست و گفت: این کوتاهی روحانیت بوده که کرسی تعلیم و تربیت را به دست اینگونه مداحان سپرده‌اند. علی مطهری نوشت:


راک نیوز- هنوز جامعه در پیدا کردن دلیل بالا گرفتن پلاکاردی با عبارت «ای آنکه مذاکره شعارت؛ استخر فرح در انتظارت» در تجمع طلاب فیضیه قم بود که فیلمی از یک مداح معروف در فضای مجازی منتشر شد؛ فیلمی که در آن در مراسم روز عرفه با اشاره به اقدامات مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی و برنامه‌های دولت حسن روحانی می‌گوید: «اون یارو آخرش در استخر مرد، این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد.» این اظهارات از سوی برخی به تهدید رئیس‌جمهور تعبیر شد. از همان زمان واکنش‌ها آغاز شد چنان‌که پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: «این موضوع مساله سیاسی هم نیست و ‏یک تهدید است».

ورود دولت

خبر رسید که دولت به موضوع توهین به رئیس‌جمهور و اظهارات مداح مشهور ورود کرده است. چنان‌که معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: از توهین کنندگان اخیر به رئیس‌جمهور به دلیل جرم مشهود، شکایت شده است. لعیا جنیدی خبر داد به دلیل متزلزل شدن احساس امنیت عمومی و جلوگیری از مایوس شدن مردم و‌ محرز بودن جرم مشهود از هتاکان به رئیس‌جمهور شکایت خواهیم کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره حواشی تجمع حوزه علمیه قم نیز اظهار کرد: شخص رئیس‌جمهور در بسیاری از مسائل دیدگاه انعطاف‌پذیر دارند و انتقاداتی که توسط رسانه‌ها، جراید و اشخاص در مطبوعات، جلسات یا فضای مجازی مطرح می‌شود حتی اگر از نوع انتقاد سخت باشد نوعا انتقاد می‌بینند؛ زیرا معتقدند رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی باید آزاد باشند. وی ادامه داد: اما گاهی برخی اقدامات جرم است و تنها جنبه شخصی ندارد بلکه مضر به اعتماد و امید عمومی است؛ بنابراین از جایی که جرم عمومی می‌شود و وجدان اجتماعی، احساس امنیت و اعتماد را متزلزل و امید جامعه را تضعیف می‌کند، نقطه‌ای است که به منفعت عمومی لطمه می‌زند. معاون حقوقی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امید اجتماعی اراده ایجاد می‌کند و در جایی که احساس شود به فرد منتخب ملت توهین شده است، زیان عمومی بسیار گسترده‌ای به همراه دارد. معاون رئیس‌جمهور در مورد اتفاق اخیر، تصریح کرد: جرم بودن این اتفاق بر کسی پوشیده نیست و به عنوان یک کارشناس حقوقی آن را از جنس جرم مشهود می‌دانم و مقامات قضائی هم باید پیگیری کنند چون روشن است. وی افزود: مقدمات شکایت در این مورد فراهم شده است، استعلامی از مراجع امنیتی و اطلاعاتی هم کرده‌ایم و باید با رئیس‌جمهوری مشورت کنم که با اطلاعات موجود شکایت کنیم یا منتظر استعلام دستگاه‌های اطلاعاتی - امنیتی بمانیم یا تصمیم دیگری اتخاذ شود. معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره ویدئوی منتشر شده در مراسم روز عرفه در تهران اعلام کرد: «شکایت از مداح معروف در دست اقدام است».

واکنش معاون سازمان تبلیغات

حسین روحانی‌نژاد، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گرچه در گفت‌وگو با ایرنا پلاس به سخنان مداح مشهور در روز عرفه واکنش نشان می‌دهد و آن را محکوم می‌کند، اما می‌گوید این سازمان نمی‌تواند با این فرد برخورد کند، چراکه ایشان عضو کانون مداحان نیست. او با تأکید بر اینکه «چنین مداحی‌ها و اظهارنظرهایی برای جامعه مطلوب نیست»، اضافه می‌کند: «سازمان تبلیغات اسلامی با مداحان همکاری دارد و ما کانون مداحان را داریم منتها برخی عضو نیستند؛ بنابراین ما نمی‌توانیم به ایشان تذکر دهیم». معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در همین حال تأکید می‌کند: فردی که حرفی می‌زند باید پاسخگوی سخنانش به مراجع ذی‌ربط باشد و این مراجع باید این مسأله را پیگیری کنند.

واکنش مطهری

نایب رئیس مجلس هم اظهارات اخیر مداح مشهور در مراسم روز عرفه را شامل توهین به مرحوم آیت‌ا... هاشمی و رئیس‌جمهور دانست و گفت: این کوتاهی روحانیت بوده که کرسی تعلیم و تربیت را به دست اینگونه مداحان سپرده‌اند. علی مطهری نوشت: «صحبت ایشان در مراسم قرائت دعای عرفه گرچه حاکی از کینه عمیق ایشان نسبت به مرحوم آیت‌ا... هاشمی و آقای رئیس‌جمهور و شامل توهین به این دو بزرگوار بود... البته بیان این مطلب بعد از شعار عجیب تجمع مدرسه فیضیه تداعی و تقویت کننده همان شعار است... گذشته از بی‌مبنا بودن آن سخن درباره سرنوشت این افراد، متهم کردن رئیس‌جمهور خود می‌تواند مصداق خیانت باشد، چرا که نوعی فریب دادن مردم خصوصا جوانان پاکدل و مومن است. چگونه ممکن است مذاکرات منتهی به برجام‌ را که با ابتکار و نظارت رهبر انقلاب آغاز و انجام شد و دستاوردهای قابل توجهی برای کشور داشت و البته به خاطر جنگ قدرتی که وجود داشت از مواهب آن به درستی استفاده نشد، این مذاکرات را خیانت و منتخب ملت را خائن بنامیم؟»
گزارش: یاسمین طالقانی-آرمانتاریخ انتشار : 5 شهریور 1397 05:59» اخبار مرتبط:

 • تهدید رییس‌جمهور در فیضیه و روز عرفه /مداحی که رئیس جمهور را "یارو" خطاب ...
 • تذکر شورای امنیت به رئیس جمهور ایران و آمریکا
 • ساماندهی 3000 مداح برای انتخابات 94!
 • یک عضو مجمع تشخیص: روحانی قهر کرده
 • سرمقاله واشنگتن‌پست: دستیابی به توافق هسته‌ای دشوار است/نمی‌توان خوش‌بین بو ...
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  درصورت تصویب با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده موافقید؟

  1- بلی
  2- خیر
  3- شیوه برگزاری و شرایط باید اطلاع رسانی شود
  4- نظرخاصی ندارم


  آپلود عکس  آپلود عکس

  گزارش تصویری : برفی ترین تصاویر از بارش برف در یاسوج
  چند رسانه ای