مشروح اخبار
 » گافی که مناقصه تقاطع غیرهمسطح جدید بوشهر را باطل کرد/ پیشنهاد 110درصدی پیمانکار!

تقاطع غیرهمسطح میدان شهید مطهری بوشهر که براساس وعده مسئولان قرار بود قبل از پایان سال گذشته استارت بخورد، در واپسین روزهای سال 97 به مرحله تعیین پیمانکار رسید، اما به دلیل شائبه هایی که در روز بازگشایی پاکت های مناقصه رخ داد، باطل شد.


به گزارش راک نیوز از مرکز استان بوشهر ؛ البته اسناد مناقصه جدید برای انتخاب پیمانکار پروژه طی هفته گذشته منتشر شد و انتظار می رود تا قبل از فروردین در این خصوص تعیین تکلیف شود.
در نشست علنی این هفته شورای شهر که شهردار و برخی معاونان وی نیز حضور داشتند، به حواشی این پروژه نیز اشاره شد.

گافی که مناقصه تقاطع غیرهمسطح را باطل کرد

در این جلسه، کیوان هاشم زاده  عضو شورا نیز اتفاقاتی که منجر به ابطال مناقصه 27 اسفند سال گذشته برای تعیین پیمانکار تقاطع غیرهمسطح مطهری شد را تشریح کرد و گفت: شیوه شائبه برانگیز انتخاب پیمانکار، محصول همین مشاور پروژه است که پیشنهاد می کنم درخصوص آن تجدیدنظر شود.

وی با بیان اینکه در روز مناقصه تقاطع غیرهمسطح مطهری اتفاقاتی رخ داد که کاش شاهد آن نمی بودیم، توضیح داد: برای این مناقصه 9 پیمانکار شرکت کرده و درحالی که قیمت پایه 18 میلیاردتومان مشخص شده بود، پیمانکار نهایی 36 میلیاردتومان پیشنهاد داده بود که 110 درصد افزایش نشان می داد و این فاصله شائبه برانگیز بود، اما خوشبختانه با گافی که داده بود و در برگه شخصی و نه فرم مخصوص این قیمت را نوشته بود، مشخص شد در این خصوص زد و بندی صورت گرفته و با دستور شهردار، مناقصه باطل شد.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر بوشهر ادامه داد: در روز مناقصه، در مرحله ارزیابی همه شرکت های بومی حذف شدند و مابقی همگی شرکت هایی از شمال کشور بودند که عجیب به نظر می رسید. به عبارتی، طی بررسی پاکت ضمانت نامه ها، 3 پیمانکار رد شدند که یک مورد مشکوک بود، چون دارای بالاترین رتبه بود و یک خط خوردگی را بهانه کردند.

وی افزود: در ادامه ارزیابی شرکت کنندگان، برای نیروی انسانی پیمانکار برنده پیشنهاد بالایی داده شده بود که ظاهرا قرار بوده پیمانکار آزادراه تهران-شمال انتخاب شود نه تقاطع غیرهمسطح بوشهر. طوری که شرکت هایی با 15 تا 20 نیروی انسانی را رد کردند. سپس یک شرکت از شمال هم بابت لیست ناقص بیمه رد شد تا پله پله به شرکت نهایی رسیدیم که طبق عرف، وقتی یک متقاضی می ماند، مناقصه را تجدید می کنند.

وی با بیان اینکه در اینجا قرار بود همان یک شرکت باقی مانده برنده اعلام شود، ادامه داد: ولی وقتی پاکت وی باز شد و 110 درصد بالاتر از قیمت پایه (18 میلیاردتومان) برای اجرای تقاطع مطهری پیشنهاد کرده بود، گافی داده و قیمت خود (38 میلیاردتومان) را در برگه ای خام و نه فرم مخصوص نوشته بود و باعث ابطال مناقصه شد.

هاشم زاده با بیان اینکه شیوه این مناقصه به پیشنهاد همین مشاور این پروژه بوده، از شهردار خواست درخصوص آن تجدیدنظر کند تا در فرآیند شفافی، مشاور جدید تقاطع انتخاب شود.

مشاور تقاطع مطهری قوی است و در پروژه شهر شیراز سابقه داشته

شهردار بوشهر نیز که در این جلسه بود، درخصوص حواشی پیش آمده که منجر به ابطال مناقصه تقاطع مطهری در مرحله نخست شد خطاب به هاشم زاده گفت: وقتی شاهد کنار رفتن شرکت های بومی با شرایط مشکوک و خارج عرف بودم که بعضا دارای شایستگی فنی خوبی بودند، همان جا کنار شما و ذیحساب استان که مسئول برگزاری مناقصه بود گفتم که از طریق دستگاههای نظارتی آن را باطل خواهم کرد و اگر نشد، خودم در این زمینه ورود می کنم. این عضو شورا نیز اظهارات شهردار را تایید کرد.

امیری سپس با بیان اینکه مشاور ما، مشاور تقاطع غیرهمسطح مطهری امیرکبیر شیراز است که بارها اجرای آن را تحسین کرده ایم، ادامه داد: به دلیل ترسی که از اتفاقات تقاطع غیرهمسطح میدان آزادی گریبان گیر شهرداری شد و تاکیدی که درخصوص شرایط پیمانکار تقاطع مطهری داشتیم، باعث شد مشاور طرح شرایط دشوارتری را برای انتخاب پیمانکار تعیین نماید، ولی به نوعی از آن طرف بام افتادیم و منجر به تجدید مناقصه شد.

شهردار بوشهر با بیان اینکه تقاطع غیرهمسطح میدان مطهری بزرگترین پروژه عمر شهرداری مرکز استان است، خاطرنشان کرد: 20 میلیاردتومان از هزینه پروژه توسط استاندار از اعتبارات استانی تامین شد و تنها 5 میلیاردتومان برعهده شهرداری گذاشته شده، از این رو تاخیر در تعیین پیمانکار و مشاور طرح، به دلیل نزدیک شدن به پایان سال مالی، ما را از جذب اعتبارات محروم می کرد. قطعا در این زمینه نظارت خواهیم کرد تا از آبروی فنی و شخصی خود حفاظت کنیم.

به گفته وی، انتظار می رود تا نیمه اول اردیبهشت پیمانکار مناقصه تقاطع مطهری بوشهر مشخص و زمینه شروع سریع تر پروژه فراهم شود.تاریخ انتشار : 27 فروردین 1398 12:27» اخبار مرتبط:

 • اتفاقی عجیب درکهگیلویه وبویراحمد؛پیمانکار در زندان به سر می‌برد ولی در مناق ...
 • تقاطع غیرهمسطح بهشت زهرا شهرستان گچساران افتتاح شد +عکس
 • تخریب بخشی از پل نوساز معالی اباد!
 • محور ارتباطی گچساران - گناوه دو بانده می‌شود
 • آگهی مناقصه عمومی یک مرحله
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  کدام تیم را قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران می دانید

  1- پرسپولیس تهران
  2- تراکتور سازی تبریز
  3- سپاهان اصفهان
  4- استقلال تهران
  5-پدیده خودرو مشهد


  آپلود عکس  آپلود عکس