مشروح اخبار
 » اعضای شورای تامین کهگیلویه و بویراحمد از چم شیر؛بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه بازدید کردند/گزارش تصویری

اعضای شورای تامین کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی و پیگیری مشکلات و نیز روند اجرایی احداث سد و نیروگاه چم شیر در گچساران از این پروژه بازدید کردند.


به گزارش راک نیوز به نقل از آفتاب جنوب،اعضای شورای تامین کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی و پیگیری مشکلات و نیز روند اجرایی احداث سد و نیروگاه چم شیر در گچساران از این پروژه بازدید کردند.

 

سد و نیروگاه چم شیردرگچساران که با تکیه بر توانمندی های فنی و علمی کشوردر حال احداث است یکی از بزرگترین پروژه های ملی است که می توان آن را نماد خودباوری ملی و اوج صنعت سدسازی در ایران نامید.

 

هرچندآبگیری سد چم شیر در شرایطی طی فصول آینده انجام خواهد شد که ایران در عرصه سدسازی، به یک قدرت مدعی تبدیل شده است چراکه توانسته در عرصه جهانی، به واسطه همین موضوع، نام خود را در فهرست برترین سدسازان جهان به ثبت رساند.

 

در این میان باید تاکید کرد که این پروژه آنقدر دقیق و با در نظر گرفتن حساسیت‌ها درحال احداث است که وقتی فردی در فضای آن قرار می‌گیرد، به این باور می‌رسد که مهندسان کشور با خودباوری، این چنین پروژه عظیمی را به ثمر خواهند نشاند.

 

در باب این پروژه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که کارگاه پروژه سد چمشیر خود به مثابه یک دانشگاه می‌ماند، دانشگاهی که در آن بهترین و کارآمدترین تجهیزات تا نیروی انسانی به کار گرفته شده است و می‌تواند فضایی برای آموزش مهندسان، دانشجویان و علاقمندان به این عرصه باشد.

 

باید توجه داشت که هر کار عظیمی به طور قطع مشکلات خاص خود را نیز دارد؛ اما نباید با مسائل حاشیه ای، کار و تلاش گروه عظیمی از مهندسان و دلسوزان این مرز و بوم را زیر سوال برد.نیروگاه سد چم شیر، با ظرفیت 176 مگاوات شامل 3 واحد 55 مگاواتی با توربین فرانسیس عمودی با دبی طراحی 48 متر مکعب بر ثانیه ونیز2 واحد 5.5 مگاواتی ) زیست محیطی ( با توربین فرانسیس افقی  با دبی طراحی 5 متر مکعب بر ثانیه که با توانایی تولید انرژی سالیانه 482 گیگاوات ساعت با پیشرفت 78 درصد در بخش تجهیزات در حال تکمیل است.

 

همچنین پروژه سد و نیروگاه چم شیر در مجموع با پیشرفت کلی 75درصدی، به کار خود ادامه می دهد.این پروژه از نوع بتنی غلتکی ( RCC )در 25 کیلومتری جنوب شهر گچساران واقع شده است وطبق گفته مسئولین سد این طرح جهت کنترل روان آب ها و طغیان رودخانه زهره و تولید انرژی برقابی به میزان 482گیگاوات ساعت درسال وتامین آب کشاورزی دشت های پایین دست طراحی ودر حال ساخت است و با توجه به نزدیکی به شهر گچساران قابلیت گردشگر پذیر بودن نیز دارد.

 

(برای دیدن کیفیت مناسب عکس گوشی را در حالت افقی قرار دهید)تاریخ انتشار : 31 فروردین 1398 13:37» اخبار مرتبط:

 • سد چم شیر گچساران امسال آبگیری می شود
 • سد چم شیر گچساران سال 97 آبگیری می شود
 • کمبود اعتبارات پروژه سد چم شیر گچساران را تعطیل کرد
 • سد و نیروگاه چم شیر نمونه ای از توانمندی مهندسان و نیروهای داخلی
 • احتمال مشارکت 280 میلیون یورویی چین در ساخت نیروگاه برق آبی "چم شیر"،
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  کدام تیم را قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران می دانید

  1- پرسپولیس تهران
  2- تراکتور سازی تبریز
  3- سپاهان اصفهان
  4- استقلال تهران
  5-پدیده خودرو مشهد


  آپلود عکس  آپلود عکس

  گزارش تصویری : 300فرهنگی نمونه در گچساران تجلیل شدند.
  چند رسانه ای