مشروح اخبار
 » به مکتب نرفته های قدرشناس استاد / حاشیه ای مراسم نکوداشت استاد محمد بهمن بیگی در شیراز

رعایت ادب و مقتضاى حق‏ شناسى نسبت‏ به عمرى تلاش ‏صادقانه و ایثار، گذشت ، دلسوزی ها و سوختن و ساختن ها که بزرگان‏ از خود نشان داده‏ اند، آن است که امروزه  در خانواده ‏ها  تکریم آنها را مورد توجه قرار گیرد و فرزندان خود را دراین زمینه ترغیب کنیم.


ادبیات فارسی ما درصفحات آن سرنوشت قهرمانان زیادی به رشته تحریر درآمده است چه آنها که قهرمان افسانه ای داستان های شیرین ما هستند و چه آنها که پهلوان وقهرمان حکایت روزگاران سخت و پر درد هستند.

شاید شیرینی روایت قهرمانان داستان های زبان شیرین پارسی بسته به نوع روایتگر شیرین تراز خود قهرمان باشد.

این ها را گفتم تا بنویسم از شیرینی گپ زدن از قهرمانی که علیرغم تخصص و مدل کارش در سیستم روز کشور هرگز به دانشکده پزشکی نرفت اما توانست بزرگ ترین غده چرکین وسرطانی را که در وجود یکایک کودکان ایل ریشه دوانده بود و جغرافیای وسیعی را تحت شعاع قرارداده بود جراحی کند.

او برای موفقیت دراین عمل سخت نه روپوش سفید پوشید ونه تجهیزات روز پزشکی طلب کرد .محمدبهمن بیگی را میگویم که غده چرکین جهل را از وجود تمامی فرزندان عشایرایران با دستان پرانرژی واراده وتفکر خودش بیرون انداخت.

وبراونام بنیانگذار پدر آموزش عشایر نهادند.بهمن بیگی با همه تلاش ها و تماشای نتیجه تلاش های ببار بنشسته ۱۱ اردیبهشت سال ۸۹ دفتر عمرش به خط آخر رسید.

 

آنچه از بهمن بیگی بعنوان اثر ماندگار بجای مانده تنها در چند جلد کتاب خلاصه نمی شود ،دست پرورده های او در مدارس عشایری راویان زنده یک مسیر متفاوت در زندگی ایل هستند که مستند آن بارهاوبارها در کانون ایلیاتی و شهری روایت شده است.

داستانی که تاثیرگذاری آن برمخاطبانش به عینه مشخص است؛ درست مانند ناهید امیری

دختر جوان دهه هفتادی که هرگز با استاد محمد بهمن بیگی ارتباط دیداری از نزدیک نداشته بلکه روایت پدر از استاد او را آنقدر شیفته میکندکه درکنار دروس مهندسی معماری برای ادای دین خود به استاد مداد سیاهی بر میدارد تصویری از بهمن بیگی درکنارهمسر خود بانوسکینه کیانی را نقاشی میکند ؛ سیاه وسفید.

سیاهی اش از سیاه چادرهای ایل و مدارس کپری و سفیدی اش برگرفته از روزنه امید و روشنایی در دل کودکان عشایرتا در بیست و دومین نکوداشت یادیارمهربان آن تابلو را تقدیم کند به بانوسکینه کیانی ؛همسروهمسفر استاد در آموزش عشایر ایران.

 

 

 

به مکتب نرفته های قدرشناس استاد / حاشیه ای مراسم نکوداشت استاد محمد بهمن بیگی در شیراز

 

 

ناهید امیری به خبرنگار راک نیوزدر شیراز می گوید: نقاشی که برای بی بی سکینه واستاد کشیدم خیلی ناچیز بود اما خوشحالم که تونستم اینکارو برای تشکر از کارایی که درحقمون کردن انجام بدم.

با اینکه اصلا رشته درسی من مربوط به طراحی چهره نیست و توی اصفهان معماری میخونم. امسال تصمیم داشتم که این تابلو رو بکشم اما چند روز پیش که اصفهان بودم ؛ مادرم بهم گفت که مراسم یادبود استاد هست منم اینو بهترین فرصت دیدم که بیام شیراز و شروع کنم به کشیدن نقاشی.رفتم همه ی عکسها رو زیرو رو کردم تا این عکس رو دیدم و باخودم گفتم این احتمالا بهترین عکس دونفره هست که باید نقاشی بشه.دور روز طول کشید تا تکمیلش کنم و تا صبح بیدار موندم که قطعا ارزشش رو داشت.(پایان نقل وقول)
به گزارش راک نیوز؛ طبیعتا ناهید امیری آخرین این نسل قدرشناس نسبت به بزرگان ومشاهیر قوم نخواهند بود و همه ساله هستندکه هرکدام به سبکی دین خود را ادانمایند.تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1398 06:18» اخبار مرتبط:

 • بزرگداشت "یادیارمهربان "به یاد بهمن بیگی در شیراز
 • مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: بهمن بیگی از موثر ترین افراد ...
 • رئیس کمسیون برنامه وبودجه مجلس:اندیشه بهمن بیگی متعلق به گروه خاصی نبود
 • مراسم بزرگداشت محمد بهمن بیگی در شیراز برگزار میگردد+جزئیات مراسم
 • بزرگداشت محمدبهمن بیگی در روز معلم/ نوای دلنشین رضوانی در پاس داشت معلم عش ...
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  کدام تیم را قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران می دانید

  1- پرسپولیس تهران
  2- تراکتور سازی تبریز
  3- سپاهان اصفهان
  4- استقلال تهران
  5-پدیده خودرو مشهد


  آپلود عکس  آپلود عکس