مشروح اخبار
 » استاد حسن غفاری: فیس اَپ هیچ تصویر واقعی از عشایر نمی تواند به ما بدهد + تصاویر

آدمی برای پرهیز از رسیدن به خط پیری و ندیدن خطوط شکسته برسیمای خود برهر شاخه ای می پرد و تاب دیدن چروک در هیچ آئینه ای را ندارد.


در روز های گذشته ناگهان همه پیر شدند از وزیر تا سلبریتی و هنرمند و خبرنگار. 
کافی است به یکی از شبکه‌ های اجتماعی اینستاگرام ،توئیتر یا فیسبوک مراجعه کنید با تصاویر پیر شده دوستان خود رو به رو می‌شوید که گاهی بر روی آنها جمله‌های بامزه و شیرینی هم نوشته شده است.
این ها ماحصل نرم افزاری است به نام "فیس اَپ (face app)  که می گویند در مقابل اطلاعات شخصی شمادر آینده مسئولیتی ندارد.

تصویر ارائه شده از چهره پیر افراد در نگاه با دقت عاری از خطا نبود چراکه نرم افزار در بخش هایی از تصویر مانند موهای سر و  ابرو تغییر چندانی را ایجاد نمی کرد.
شاید نرم افزار براین باور است در آینده افراد با رنگ کردن موهای سر و صورت حداقل با پانهادن به روزگار پیری مقابله می کنند و این هوش مصنوعی یک آینده نگری کرده باشد ، آنگونه که چندی پیش همین مو رنگ کردن سوژه مهران مدیری شد و در یک برنامه طنز تلویزیونی خطاب به این جماعت گفته بود :گیرم که موهای سر و صورت خود را رنگ کنید با موهای سفید شده دماغ خود چه می کنید ؟! بگذریم .

حسن غفاری عکاس برجسته کهگیلویه و بویراحمدی و استاد دانشگاه است که عکاسی عشایر ایران و ثبت رویدادهای ایل بخشی از عکس های وی را تشکیل می دهد و چندین کتاب دارد از ثبت چهره زنان ومردان دیروز تا فردای عشایر ایران  در سرما وگرما .
او برای ما به تصویر کشانده چهره های واقعی زنانی که هرگز نه آرایشی به خود دیده اند ونه پیراشی جز محدود به رویه سنتی در وقت عروسی؛ اما چهره شان طبیعی طبیعی است با چروک هایی که حاصل رنج است و منتهی به پیری زود رس.
با این توضیحات برای بررسی و چرایی و چگونگی رشد نرم افزار فیس اَپ به سراغ حسن غفاری رفتیم.
استاد دانشگاه هنر درباره این نرم افزار به راک نیوز گفت: این نرم افزار در واقع یک هوش مصنوعی است که بشر در وسعت زیاد دارد.
فیس اپ بر اساس تحقیق وپژوهش پیری ژنتیکی انسان ها را نشان می دهد، پیری که بر اثر گذشت زمان، حال عمر وتغییر ات ظاهر ی چهره انسان ها نشان داده می شود. 
وی درادامه اضافه کرد: این نرم افزار زمانی درست جواب می دهد که انسان مورد مطالعه اش در رفاه به سر می برد و از لحاظ روح،روان،اعصاب و فشارهای اجتماعی وهم از لحاظ تغذیه، بهداشت ،سلامت وروان در جامعه برخوردار است.
غفاری گفت: به عنوان مثال اگر پیری که در  عکس است بعداز تبدیل با بزرگان فامیلی مقایسه کنید خط شکستگی هاو چین و چروک به وجود آمده در چهره به پدربزرگ و مادر بزرگ نزدیک است واین یک نتیجه گیری ژنتیکی است که بشر با هوش مصنوعی به دست آورده است.
 استاد دانشگاه  هنرخاطرنشان کرد : این نرم افزار بیشتر درحال جمع آوری اطلاعات اقوام و جوامع بشری درکشورهای مختلف است. بر اساس این اطلاعات خرد وجمع بندی آن ها و با استفاده از هوش مصنوعی ، در حال تصمیم گیری درباره مسائل اقتصادی سایر ملت ها هستند ،در واقع این علم مربوط به خارج از مرزها است و آنها هم برای رسیدن به محاسبات دراین نرم افزار(علمی) فضایی سرگرمی وتفریحی در آن به وجود آوردند .
غفاری افزود:  ما نیز ناخواسته برای انجام دادن این فضای تفریحی و سرگرمی اطلاعات بسیار گسترده ای را از علاقمندی ،دلمشغولی، آینده نگری ،اعتماد،باور،حساسیت ، درجه واکنش نسبت به مسائل اجتماعی و محیط وخیلی چیزهای دیگر در اختیار آنها می گذاریم ‌و آنها برای تسلط بر سایر انسان ها از این قضیه بهره برداری جهانی می کنند. 
وی  در پاسخ به سوال خبرنگار راک نیوز مبنی بر اینکه علاوه بر مطالب مطرح شده در بالا از نظر راستی آزمایی یا نزدیک بودن تصاویر به واقعیت ،این نرم افزار چقدر می تواند در مورد تصویر زنان ومردان عشایر درست پیش بینی کند ،گفت: وقتی یک عشایر باید با سختی هایی مثل گرانی کاه ،جو و دارو از یک طرف وازسوی دیگر با محدودیت مراتع و بی خوابی های شبانه برای ممانعت از سرقت احشام خود دست وپنجه نرم کند و به تنهایی با همه این ها بجنگد دراین شرایط وبا این سختی های زندگی ،زودتر از قضایای ژنتیکی زود پیری به سراغش می آید و می توان گفت این نرم افزار هیچ تصویر واقعی ونزدیک به واقعیت از پیری عشایر نمی تواند به ما بدهد.

استاد حسن غفاری: فیس اَپ هیچ تصویر واقعی از عشایر نمی تواند به ما بدهد + تصاویر

 

استاد حسن غفاری: فیس اَپ هیچ تصویر واقعی از عشایر نمی تواند به ما بدهد + تصاویر

 

استاد دانشگاه و عکاس برجسته کهگیلویه و بویراحمد ی افزود : بسیاری از جماعت روستایی و عشایری مادرمقایسه ومبارزه با سختی های زندگی در حقیقت به پیری زود رس دچار می شوند. 
مولف چندین کتاب نفیس درحوزه عکاسی به این نکته اشاره کرد که: این نرم افزار توانمند که نتیجه گیری جالب و قابل توجهی از پیری به بسیاری از افراد داده و همین باعث شده که مردم از آن استقبال کنند اولا از لحاظ روانشناسی ملت ما را یک ملت دل مرده نشان می دهد که خیلی زود به آینده مبهم برسند. ضمن انکه ما به آن چیزی که عجز ،ناله و ناتوانی،گریه وماتم درآن باشد علاقه بیشتر، برنامه ریزی، هماهنگی ،دقت اجرا ،حضور و همت و همدلی بیشتری  داریم تا فضا های شادی و امیدوار کننده .
حسن غفاری مجددا براین موضوع تاکید کرد که باتوجه به تمام سختی هایی که عشایر برای حفظ دام دارند و ازطرفی حداقل خدمات اجتماعی که از آن بهره مند هستند ودراین آفتاب بدنبال گله و رمه در کوه ودشت هستند و پیرو موارد برشمرده در ابتدای گفتگو، نزاع و درگیری با روستاهای اطراف و یابا جریان های دولتی برسر مراتع باعث می شود که این نرم افزار برای تصویر چهره واقعی عشایر یا تصوری نزدیک به صورت وچهره آنها توانمند نباشد چون در فضای عشایری یک پیری طبیعی ژنتیکی و یک پیری زود رس به خاطر شرایط و سختی کار وجود دارد.

استاد حسن غفاری: فیس اَپ هیچ تصویر واقعی از عشایر نمی تواند به ما بدهد + تصاویر

 تاریخ انتشار : 29 تیر 1398 12:34» اخبار مرتبط:

 • غفاری عکاسی که هرگز فقر نگاری نکرده است
 • ماهنامه مستند عکاسی درترکیه با نگاه ویژه به هنرعکاسی استادحسن غفاری +فیلم
 • سبیل برای آقایان چه فوایدی دارد؟
 • فیلترینگ هوشمند درکشور آغاز شد
 • لپ تاپ خود را به مودم وایرلس تبدیل کنید + دانلود
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  عملکرد صدا وسیما در نحوه پوشش خبر قتل همسر دوم شهردار اسبق تهران را می پسندید؟

  1-بلی
  2-خیر
  آپلود عکس