مشروح اخبار
 » در برخی استان ها مواردی از ابتلا به تب كريمه كنگو و فوت مشاهد شده است؛ گوشت را از فروشگاه تحت نظارت دامپزشكی تهيه كنید

مديركل دامپزشكی كهگیلویه وبویراحمد گفت: با توجه به روند افزايشی دما و فعالت کنه ها و همچنین عوامل محیطی پرخطر مانند ذبح غیرمجاز دام در معابر عمومی احتمال شيوع بيماری تب كريمه كنگو را در برخی نقاط اين استان افزایش می دهد.


به گزارش راک نیوز، دکتر عبداله بهمنش در حاشیه جلسه شورای اداری این اداره کل در یاسوج  با بيان اينكه کنه ها بعنوان ناقل ویروس از مهمترین عامل بروز اين بيماری در بين دام ها است، اظهار داشت: با توجه به روند افزايشی دما در استان  و فعالیت انگل های خارجی از یک سو  و  وجود برخی مراکز عرضه و کشتار غیر مجاز  دام در برخی نقاط استان  از سوی دیگر  اين احتمال وجود دارد كه مواردی از ابتلا به اين بيماری مشاهده شود.
وی با اشاره به اینکه بیماری در دام هیچگونه علائم ظاهری ندارد، افزود: با توجه به اقدامات و پيشگيری بهداشتی و اصولی از شيوع بيماری تب كريمه كنگو، تاكنون موردی از اين بيماری در اين استان گزارش و يا مشاهده نشده؛ اما رعايت نكات ايمنی از جانب همه مردم بویژه دامداران، سلاخان ضروری است.
مديركل دامپزشكی استان  بابیان  اينكه در برخی  استان ها مواردی از ابتلا و فوت مشاهده شده است، يادآور شد: با آغاز فصل گرما و فعالیت کنه ها عمليات سمپاشی دام ها در مناطق روستایی و عشایری استان بصورت کاملا رایگان و با مشارکت جوامع هدف آغاز و همچنان ادامه دارد.
وی از سمپاشی 58 هزار و 210 راس دام سبک و سنگین و 641 هزار و 324 مترمربع اماکن دامی از ابتدای سالجاری  تا کنون در استان خبر داد و گفت : در راستای مقابله با اين بيماری، سمپاشی و ضد عفونی نمودن مناطق پرخطر، جايگاه های نگهداری دام و کشتارگاه ها در سطح استان انجام گرفته است.
دکتر بهمنش گفت: مردم بايد گوشت مورد نياز خود را از فروشگاه مجاز و تحت نظارت و كنترل بهداشتي دامپزشكي تهيه كنند و از خريد گوشت و ساير فرآورده های دامی از واحدهای غير مجاز و كشتار كنار جاده ای خودداری كنند.
تب خونريزی دهنده كريمه كنگو (Crimean-Congo hemorr hagic fever) يكی از مهمترين و خطرناك ترين بيماریهای مشترك بين انسان و دام (زئونوز) است كه در صورت ابتلا و اقدام دير هنگام فرد را با خطر مرگ رو به رو می كند؛ اما با رعايت موارد حفاظت بهداشت شخصی از سوی فعالان اين حوزه و شهروندان به راحتی قابل پيشگيری است.
به گفته كارشناسان، تب كريمه كنگو يك بيماری حاد تب دار و خونريزی دهنده‌ است كه با تماس با دام آلوده و یا بوسيله كنه به انسان منتقل و مرگ و مير بالايی دارد و همه‌گيری های داخل بيمارستان آن نيز شايع است.
این بیماری از طريق گزش كنه، نيش حشرات، تماس با خون يا ترشحات مبتلايان، له كردن كنه، تماس مستقيم با لاشه ، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام قابل انتقال است.


تاریخ انتشار : 1 مرداد 1398 14:22» اخبار مرتبط:

 • موردی از بیماری تب کریمه کنگو در گچساران مشاهده نشده است
 • شیوع آنفلوانزای فصلی در کشور/ ماجرای فوت مرد مبتلا در تهران
 • آلودگي 5 درصد افراد شاغل در دامداري‌ها به كريمه كنگو در کهگیلویه و بویراحمد
 • خبرفوری:شناسایی یک مورد مشکوک به بیماری تب کنگو در کهگیلویه و بویراحمد
 • یك نفر دیگر به آمار مبتلایان به تب كریمه كنگو در كشور افزوده شد
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  عملکرد صدا وسیما در نحوه پوشش خبر قتل همسر دوم شهردار اسبق تهران را می پسندید؟

  1-بلی
  2-خیر
  آپلود عکس