مشروح اخبار
 » رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ضرورت نهادینه شدن تغییر رویکرد از امدادی عمل کردن به توانمند‌سازی جامعه 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سفری کاری با هدف دیدار با همکاران، مسئولین استانی و پتانسیلهای دامپروری از جمله آبزی‌پروری وارد استان کهگیلویه و بویراحمد شد.


به گزارش راک نیوز، دکتر علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه سلسه سفرهای استانی خود وارد یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شد.
وی در ابتدا با حضور در جلسه شورای اداری این اداره کل، هدف از سفر به استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد را دیدار با همکاران، مسئولان استانی و آشنایی با پتانسیلهای دامپروری از جمله آبزی‌پروری اعلام کرد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: طی دو سال اخیر در همه شاخصهای حوزه دام کشور موفق بوده ایم و این مهم، حاصل تلاش همه همکاران پرتلاش این سازمان در اقصی نقاط کشور است.
وی به وقوع بیماری آنفلوآنزای فوق حادپرندگان در سالهای 96 و 97 در کشور اشاره کرد و گفت: این شیوع بیماری طی 50 سال گذشته و حتی در 50 سال آینده بدون شک بی‌سابقه بوده و با همت و تلاش شبانه روزی کارکنان و تعامل و همکاری سایر دستگاه ها توانستیم این بیماری را در کشور بصورت چشمگیری کنترل نمائیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه گفت: بعد از فائق آمدن به موضوع کنترل بیماریهای تب برفکی و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، با موضوع تحریمهای ظالمانه از سوی کشورهای غربی قرار گرفتیم که علاوه بر برخی توفیقات حاصله در حوزه دام کشور توانستیم با سعه صدر این تحریمها را به یک فرصت تبدیل کرده و به خوبی در حال گذر از این بحران ناخواسته هستیم.
رفیعی پور به برخی موفقیتهای حاصله طی دوسال گذشته در سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد و گفت: همتی مبتنی بر اعتقاد راسخ بین کارکنان سازمان دامپزشکی کشور حاکم بود که این مهم عامل موفقیت‌های اخیر سازمان دامپزشکی کشور بوده که شایسته است همه با هم این رمز موفقیت را بیش از پیش در خودمان تقویت نمائیم.
وی به سرمایه‌های بزرگ سازمان دامپزشکی در کشور هم اشاره کرد و گفت: وجود بیش از 7 هزار نفر نیروی دولتی در کنار 32 هزار نفر همکار بخش خصوصی در اقصی نقاط کشور و گستردگی حوزه فعالیت‌های دامپزشکی غنیمتی است که باید با تعامل و همکاری سایر دستگاه‌ها و ارگانها بتوانیم بخوبی شعار نظارت بهداشتی از مزرعه تا سفره را به معنای واقعی عینیت بخشیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور توانمند سازی جامعه هدف دامپزشکی را یکی از برنامه های اصلی این سازمان برشمرد و گفت: تغییر رویکرد از امدادی عمل کردن به توانمند‌سازی جامعه هدف باید مدنظر همه استانهای کشور قرار گرفته و همه باید تلاش کنیم این مهم در مجموعه سازمان دامپزشکی کشور نهادینه شود.
رفیعی پور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تفویض اختیار به استانها هم اشاره کرد و گفت: با این عمل قصد داریم استانها را در حوزه کاری خود اعتبار بخشی، قدرت تصمیم گیری بیشتر و با  مسئولیت پذیرکردن آنها، درگیر امورات محوله نمائیم و سازمان دامپزشکی در راس امور، نظارت عالیه و سیاست گذاری‌های خود را تقویت نماید.
وی خواستار بهره مندی همه استانها از الگوهای موفق در مجموعه دامپزشکی کشور شد و گفت: به منظور پوشش برخی کاستی‌ها، مشکلات و تنگناهای موجود شایسته است شبکه ارتباطی استانها، ادارات دامپزشکی شهرستانها و حتی پستهای دامپزشکی تقویت شده و در ارائه مشکلات مربوط به هر استان و شهرستان، پیوست راهکارهای اجرایی نیز ارائه گردد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور به ارتباط خوب و تعامل سازنده مجموعه سازمان دامپزشکی و نظام دامپزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: از زمان حضور تیم جدید در راس سازمان دامپزشکی کشور قدم‌های موثری در طی این مدت برداشته شده و امیدواریم بتوانیم از این موفقیت بدست آمده به منظور بهبود وضعیت اشتغال دانش آموختگان دامپزشکی و همکاران شاغل در مراکز بخش خصوصی به نحو احسن استفاده نمائیم.
وی از کاهش 35 تا 75 درصدی بیماری های مشترک بین انسان و دام در کشور نسبت به مدت مشابه سال 96 خبر داد و گفت: این بیماری ها شامل تب مالت، تب کریمه کنگو، هاری و آبله است.
دکتر رفیعی پور همچنین از مبتلا شدن 60 نفر در سراسر کشور به بیماری تب کریمه کنگو خبر داد و افزود: 5 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان، اردبیل و گیلان فوت شدند.
وی این بیماری را مخاطره آمیز برای انسانها دانست و از مردم خواست با رعایت مسائل بهداشتی، پرهیز از خرید، مصرف کشتارهای غیرمجاز در مسیرهای بین راهی، ورودی و خروجی شهرها در کنترل و ریشه کنی این بیماری این سازمان را کمک و همراهی کنند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور از ثبت سفارش و تامین ارز به مبلغ 220 میلیون دلار برای تامین اقلام موردنیاز دامپزشکی خبر داد و گفت: این میزان ثبت سفارش برای تامین دارو و واکسن، نهاده های دامی، ریزمغذی ها، ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز دام و طیور است.
وی با بیان اینکه بیش از 3 هزار و 600 نفر ناظر بهداشتی و شرعی کار نحوه کشتار و توزیع فرآورده های دامی را در کشور به عهده دارند افزود: این ناظران سالانه بیش از 8 میلیون کیلوگرم انواع فرآورده دامی فاسد از جمله گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، شیر و عسل را از سطح بازار سراسر کشور جمع آوری و معدوم می کنند.
رفیعی پور تعداد واحدهای تولید، توزیع و نگهداری انواع فرآورده های دامی در کشور را بیش از 400 هزار واحد اعلام کرد و گفت: این واحدها شامل کشتارگاهها، دامداری ها، مرغداری ها، زنبورداری، آبزی پروری و مراکز عرضه فرآورده های پروتئینی و لبنی هستند.
مدیرکل دامپزشکی استان هم حفظ بهداشت و ارتقاء سلامت مردم را از اولویتهای کاری این اداره برشمرد و گفت: در کهگیلویه و بویراحمد 160 نیروی دامپزشکی در کنار 450 نفر نیروی بخش خصوصی به مردم خدمات دامپزشکی ارائه می کنند.
 بهمنش کمبود اعتبار، نیروی انسانی و تجهیزات را از مهمترین مشکلات پیش روی این اداره برشمرد و خواستار رفع آنها شد.
وی کار نیروهای دامپزشکی را سخت و طاقت فرسا در اجرای اهداف دانست و از مسئولان کشوری خواست با پیگیریهای بیشتر با مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی این ادارات کل را در شهرستان ها برای نیل به اهداف عالیه سازمان دامپزشکی و حفظ بهداشت عمومی حمایت کنند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان هم گفت: جمعیت دامی در این استان 1 میلیون و390 هزار و 733 راس بز و بزغاله،905 هزار و 463 راس گوسفند و بره،40 هزار و 425راس گاو و گوساله است.
جمشیدی همچنین جمعیت طیور بومی استان را 826 هزار و 395 قطعه اعلام کرد و افزود:145 واحد طیور گوشتی با ظرفیت 2 میلیون و 660 هزار قطعه،5 واحد پرورش مرغ تخم گذار با تولید 210 هزار قطعه، واحد پرورش شتر مرغ با ظرفیت 500 قطعه،50 هزار و 925مرکز پرورش زنبور عسل و 6 واحد صنعتی با ظرفیت 12 هزار قطعه در استان فعالیت می کنند.
وی همچنین تعداد مزارع پرورش ماهیان سردآبی در استان را 214 واحد با ظرفیت 58 میلیون و 431 هزار قطعه اعلام کرد و گفت:2 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت 300 تن در سال هم در این استان فعالیت دارند.
جمشیدی از مسئولان کشوری خواست در تامین نهاده های دامی، دارو، واکسن و نیروی موردنیاز این اداره کل را حمایت کنند.


تاریخ انتشار : 31 مرداد 1398 15:01» اخبار مرتبط:

 • رئیس شبکه دامپزشکی گچساران:24هزار کیلوگرم فرآورده دامی فاسد در گچساران معدو ...
 • مدیر دامپزشکی گچساران مطرح کرد:واکسیناسیون 757 هزار رأس دام علیه انواع بیما ...
 • رئیس اداره دامپزشکی گچساران: جایگاه دامپزشکی در برنامه ششم توسعه نادیده گرف ...
 • 420هزار راس دام در گچساران علیه بیماری ها مایه کوبی شد.
 • مدیرکل جدید دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد
 • » اشتراک گزاری خبر  عملکرد صدا وسیما در نحوه پوشش خبر قتل همسر دوم شهردار اسبق تهران را می پسندید؟

  1-بلی
  2-خیر
  آپلود عکس