مشروح اخبار


» پروژه بزرگ آبرسانی حومه غربی دهدشت به نیمه راه نرسیده تعطیل شدپروژه آبرسانی به چهار شهر کهگیلویه و بویراحمد شامل دهدشت، سوق، چرام و لنده از طریق سد کوثر تعطیل شد تا در آستانه ۱۴۰۰ وعده مسئولان به فراموشی سپرده شود.

به گزارش راک نیوز، پروژه آبرسانی از سد کوثر به چهار شهر گرمسیری دهدشت، سوق، چرام، لنده و روستاهای اطراف با جمعیت 240 هزار نفر در افق 1410 طراحی شده که مطابق برنامه انجام شده باید تا سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد ولی هنوز به نیمه راه نرسیده تعطیل شد.

پروژه آبرسانی به شهرهای دهدشت، چرام، سوق و لنده و روستاهای اطراف با 240 هزار نفر شامل 153 هزار نفر شهری و 87 هزار نفر روستایی با هدف تامین تامین 16.94 میلیون مترمکعب سال 96 آغاز و طبق برنامه زمان بندی شده باید تا 1400 به بهره برداری برسد در حالی یک سال مانده به 1400 تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیمانکار پروژه به دلیل طلب 40 میلیارد ریالی کار را تعطیل کرده است.
در این طرح در مجموع حدود 17 میلیون متر مکعب در سال آب شرب با دبی لحظه‌ای 860 لیتر در ثانیه انتقال داده می‌شود که از این مقدار به ترتیب 2، 12 و 4.8 میلیون متر مکعب برای مصارف شرب شهری و روستایی استفاده می‌شود ولی طرح به نحوی طراحی شده که قابلیت افزایش ظرفیت تا سقف 1345 لیتر در ثانیه به منظور انتقال آب مورد نیاز صنعت را دارد.
اجرای خظ انتقال به طول 75 کیلومتر با لوله فولادی با اقطار یک هزار تا 300 میلیمتر، احداث جاده دسترسی به طول 70 کیلومتر، احداث 4 واحد ایستگاه پمپاژ، خرید لوله، شیرآلات و اتصالات و احداث تصفیه خانه به ظرفیت 1350 لیتر بر ثانیه از جمله مشخصات فنی این پروژه بزرگ آبی است.
تاکنون عملیات‌های مختلفی در این پروژه شامل خاکبرداری مسیر و عملیات خاکی به میزان 2 میلیون و 932 هزار و 290 متر مکعب در قطعه اول و سوم، اخذ تمام مجوزهای لازم، پایان خاکبرداری و پی کنی محل مخازن 3،4، و 5 و همچنین ایستگاه پمپاژ شماره 3، حفر کانال خط انتقال به طول 9 هزار و 840 متر، لوله گذاری به طول 9 هزار و 820 متر در قطعه اول، انجام عملیات خاکبرداری و پی کنی مخزن و ایستگاه پمپاژ شماره 2 و ادامه عملیات بتن ریزی و قالب بندی زهکش‌های کف و پیرامون انجام شده است.
آخرین برنامه و هدف گذاری در طرح پیش بینی اتمام و بهره برداری از فاز اول طرح شامل28 کیلومتر ابتدایی و تامین آب شهر دهدشت تا یایان سال مالی 98 بود که از قبل آن و تقویت تامین آب شرب شهر سوق از منابع فعلی علاوه بر تضمین و تامین اب پایدار هرد و شهرها دهدشت و سوق و روستاهای مسیر ، این مناطق حتی در شرایط خشکسالی دچار و یا مواجه باتنش ابی نشوند.
با وجود مشکلات اعتباری گریبانگیر طرح در  ماه‌های آغازین از افق پیش‌بینی شده عوامل اجرایی طرح با تغییر ناگهانی و به دور از انتظار و ترس از عدم اجرای  تعهدات اخلاقی مدیرعامل وقت آب منطقه‌ای، اقدام به تعطیلی کارگاه کرده و با این روند افق مناسبی برای طرح پیش بینی نمی‌شود./تسنیمتاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1399 11:13» اخبار مرتبط:

 • بازدید وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از طرح تامین آب باشت ...
 • بازدید وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از چهار طرح آبی در ا ...
 • بازدید استاندار و مدید عامل شرکت آب منطقه ای از طرح آبرسانی به لیکک
 • اتمام طرح آبرسانی به دهدشت تا پایان سال ۹۹ 
 • هزینه آبرسانی به چهار شهر کهگیلویه 3500 میلیارد ریال است
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler