مشروح اخبار


» حذف پول نقد از کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی شیرازراک نیوز-شیراز- با تصویب طرحی ۲ فوریتی در شورای اسلامی شهر شیراز، پول نقد به طور کامل از پرداخت کرایه حمل و نقل عمومی این کلانشهر شامل، مترو،اتوبوس و مینی‌بوس حذف و روش پرداخت الکترونیکی جایگزین آن شد.


طرح ۲ فوریتی حذف پرداخت پول نقدی و جایگزین کردن آن با روش پرداخت الکترونیکی کرایه در سامانه حمل ‌و نقل عمومی شیراز، چهارشنبه در یکصد و سی و پنجمین نشست شورای اسلامی شهر شیراز مطرح شد و ضمن تصویب دو فوریت این طرح، پرداخت کرایه در سامانه حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و مینی‌بوس تنها با کارت شهروندی امکان‌پذیر خواهد بود و پول نقد از پرداخت کرایه این ناوگان حذف ‌شد.
یکی از مواردی مهمی که برای تصویب طرح نام برده ملاک عمل قرار گرفت، شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی در مورد فعالیت سامانه حمل‌ و نقل همگانی است.
رییس کمیسیون عمران، حمل ‌و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست، با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرایی کردن این طرح، بیان داشت: از روز شنبه (دهم خرداد ۹۹) ناوگان حمل ‌و نقل درون شهری فعال می‌شود و امیدواریم بتوانیم با تمهیدات پیش‌بینی شده آثار شیوع کرونا را کاهش دهیم.
نواب قائدی ادامه داد: اتوبوس به عنوان مهمترین وسیله حمل‌ و نقل همگانی، روزانه حدود ۳۱۰ هزار مسافر را در شهر شیراز جابه جا می‌کند و در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از پرداخت کرایه در ناوگان اتوبوسرانی این شهر از طریق کارت شهروندی انجام می‌شود.
مواردی همچون زمان محدود برخی شهروندان برای تهیه کارت‌های الکترونیکی، شرایط برخی اقشار کم درآمد و نیاز برخی شهروندان به استفاده موردی و محدود از حمل و نقل عمومی، از جمله دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی شیراز در بررسی این طرح بود که با تاکید اکثریت اعضای این نهاد و با توجه به شرایط خاص فعلی مقرر شد در روزهای باقی‌مانده تا شروع کار ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر، از حداکثر ظرفیت برای اطلاع‌رسانی عمومی برای اجرای این مصوبه استفاده شود.
به این ترتیب پرداخت کرایه در سامانه حمل ‌و نقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و مینی‌بوس تنها از طریق کارت شهروندی انجام می‌پذیرد و شهرداری مکلف است تا تمهیدات لازم برای دسترسی سریع و آسان شهروندان به کارت شهروندی را فراهم کند.
همچنین در ادامه این نشست، نامه فرمانداری شهرستان شیراز مبنی بر ایراد هیات تطبیق مصوبات در خصوص راهکارهای اجرایی بند ٦ ماده ٨٠ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، بررسی و با توجه به تفکیک وظایف شورا و شهرداری در مواد ۲ و ۳، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز بر اجرای مصوبه یاد شده اصرار کردند.
نامه فرمانداری شهرستان شیراز مبنی بر ایراد هیات تطبیق مصوبات در مورد آیین‌نامه اختصاص تنخواه‌گردان به سفرهای خارجی شهرداری شیراز، از دیگر موضوع‌های مطرح شده در این نشست بود که مقرر شد برای بررسی مجدد به کمیسیون برنامه و بودجه، امورحقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز ارسال شود.
نامه رییس کمیسیون برنامه و بودجه امورحقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز، مبنی بر اصلاح در انتخاب حسابرس با هدف حسابرسی سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز در این جلسه مطرح و ضمن تصویب آن با توجه به ضرورت تهیه و ارائه گزارش حسابرسی به تفکیک مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری، با افزایش مبالغ حسابرسی مندرج در مصوبه مذکور به میزان ۲۵ درصد موافقت شد.
در این نشست نیز، نخستین لایحه شهرداری شیراز مطرح شد، این لایحه مربوط به ارائه راهبردها و سیاست‌های اجرایی برنامه راهبردی توسعه این شهر است که مقرر شد این موضوع برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز ارسال شود.
دیگر لایحه شهرداری شیراز که در این جلسه مطرح شد، مربوط به اصلاح ماده واحده مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز برای تامین قیر، آهن‌آلات و سایر مواد مورد نیاز پروژه‌های عمرانی شهرداری شیراز بود که با اصلاح مواردی در متن، به تصویب رسید.
لایحه شهرداری شیراز مبنی بر لغو مصوبه شورای اسلامی این شهر در ارتباط با تملک منازل و مسیرهای محدوده بافت تاریخی فرهنگی، از دیگر لوایح مطرح شده در این نشست بود که مقرر شد این موضوع نیز برای ررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شیراز ارسال شود.


تاریخ انتشار : 7 خرداد 1399 19:33» اخبار مرتبط:

 • پایان حفاری و آغاز ریل گذاری خط دو مترو شیراز
 • فعالیت مجدد اتوبوس‌ها در شیراز
 • رئیس سازمان حمل و نقل مسافر شیراز خبر داد: ابتلای ٢١ راننده اتوبوس‌های درون ...
 • ماندن سید محمد علی افشانی قطعی است
 • شورای شهر مصوب کرد: افزایش کرایه اتوبوس و تاکسی در شیراز
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  با ادامه لیگ برتر فوتبال در ایران موافق هستید؟

  1- بلی
  2-خیر
  3-هرتصمیمی در دنیا گرفته شد برای ایران هم اعمال شود
  4-بدون تماشاگر برگزار شود