مشروح اخبار


» بررسی حقوقی مساله انتخاب «شهردار دهدشت»پس از چند روز انتظار شهروندان دهدشت، شورای پنجم نامی را بعنوان خروجی جلسه شورای شهر برای تصدی مدیریت شهری اعلام کرد. 


پس از چند روز انتظار شهروندان دهدشت، شورای پنجم نامی را بعنوان خروجی جلسه شورای شهر برای تصدی مدیریت شهری اعلام کرد. 


ولی هم اعضای شورا و هم شهروندان باید بدانند همه ماجرا به این ختم نمی شود. 
این موضوع را در گفتگو با یک حقوق دان به بررسی نشستیم. 


یک وکیل با سابقه که خود دوره قبل عضو شورای همین شهر بوده. و از آن محل، پلکان ترقی را تا مرحله «معاونت حقوقی و پارلمانی شورای عالی استان ها» طی کرد. 


امیر رضا خوش آیین در گفت و گو با راک نیوز ‌ عنوان کرد:

یکی از وظایف و اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهر، انتخاب شهردار است. در واقع مهمترین وظیفه آنها همین است.مستند این موضوع :


 «بند یک از ماده ۸۰ قانون تشکیلات ،وظایف و انتخابات شورای اسلامی و شهرداران کشور،» است. شهرداران شهر های با جمعیت کمتر از دویست هزار نفر، با پیشنهاد شورای اسلامی شهر و حکم استاندار منصوب می گردد. 


با این حال، شوراهای موضوع قانون مزبور موظف به رعایت مواردیاز آیین نامه اجرایی «شرایط احراز تصدی سمت شهرداری» و دستورالعمل های ابلاغی هستند. 


  بند (۳) ماده (۳)  آیین نامه مورد اشاره مقرر می دارد: 


 «فرد مذکور برای تصدی سمت شهرداری  شهرهای ۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر[ که شهر دهدشت نیز شامل می شود] باید ۵ سال سابقه مدیریتی میانی برای تصدی این سمت داشته باشد. 


با این حال، به ازای هر مقطع تحصیلی ۱ سال ازشرط مدت مذکور در حوزه اجرایی کاسته می شود. ودیگر موارد را صراحتا در آیین نامه استنادی احصاء نموده است.


این کارشناس حقوقی می افزاید: تبصره ۴ آیین نامه علاوه بر تبیین و تشریح مدیریت پایه،میانی و ارشد سطوح مدیریتی را به مصوبه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۹۵/۴/۱ شورای عالی اداری ارجاع داده و تبصره آن رفع تنازع و اختلاف نموده است و مقرر داشته است: «چگونگی تشخیص سمت هم سطح در مدیریت های پایه،میانی و ارشد در معادل سازی سابقه مدیریت در بخش خصوصی که از سوی شوراهای اسلامی شهرها برای تصدی سمت شهردار انتخاب می شوند، براساس دستورالعمل‌هایی است که توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان اداری واستخدامی تهیه و ابلاغ می شود.


 «خوش آیین» افزود : در مصوبه معنونه در بند(۲) ماده(۱) به صراحت تعریف مدیران میانی را شامل «مدیران کل و معاونین آنان ،معاونین سازمانها، موسسات دولتی و مراکز مستقل مدیریتی و هم سطح آنها بوده و در سازمان های دولتی و مراکز مستقل مدیریتی و هم سطح آنها اعلام نموده است. 


 به زبان ساده تر: ((برای تصدی سمت شهرداری دهدشت شخص مذکور باید پنچ سابقه مدیریت میانی داشته باشد)) 


اما مساله مهمتر اینکه؛ وزارت کشور در دستورالعمل به شماره ۱۲۶۱۵۷ مورخ ۲۷/ ۶ / ۹۸مبنی بر دستورالعمل تبصره (۵) ماده (۳) آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی شهردار را تصویب و ابلاغ نموده است؛ ودر بند یک ماده ۵ آن «به ازای هر سال مدیریت پایه مثل روسای ادارات معادل یک دوم سال سابقه مدیریت میانی است. 


برای مثال مدیریت در ادارات و نهادهای های شهرستان بر فرض مثال، اگر فرد مذکور چهار سال رئیس اداره ای باشد برای مشارالیه دو سال مدیریت میانی احتساب می گردد. 


وی در پایان عنوان کرد وفق ماده (۳) دستور العمل «معادل سازی سطوح مدیریتی بخش مذکور بر عهده کار گروهی است که اعضای آن توسط معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی انتخاب می شود که محل آن در وزارت کشور می باشد» 


 سابقا این موضوع به استانداران تفویض اختیار شده بود که با وضع این دستورالعمل تفویض اعطای به استانداران نسخ ضمنی گردیده است. 


 خوش آئین اشاره می کند:


.. با این تفاسیر مجموعه محترم استانداری،_علی الخصوص مدیرکل محترم امور شوراها و شهرداری_ بر اساس نصوص صریح آیین نامه و دستورالعمل ها پرونده را جهت اتخاذ تصمیم مقتضی بایستی به وزارت کشور ارجاع نماید. 


هر چند تصمیم کارگروه بسیار مهم بوده، اما کارگروه باید وفق قانون اتخاذ تصمیم نماید. 


مثلا بر اساس ماده ۴ دستورالعمل برای محاسبه «سوابق مدیریتی در بخش خصوصی حکم کارگزینی و یا قرارداد مربوط ملاک عمل بوده به هیچ وجه ارایه ابلاغ ،گواهی و حکم انشایی کفایت نمی کند.» 
و همینطور براساس قوانین جاری مملکتی:


.. هر شخص می تواند در یک موسسه یا شرکت مدیر عامل باشد و نمی تواند همزمان مدیرعامل چندین شرکت باشد.!


ایشان در جواب سوال خبرنگار سایت در خصوص انتخاب شهردار جدید دهدشت اعلام داشت :... ضمن احترام به نظر تمامی اعضای محترم شورای اسلامی دهدشت و شهردار منتخب این شورا، لازم بود قبل از برگزاری این انتخاب این موارد در دستور کار قرار گرفته و مورد بررسی بیشتر قرار می گرفت. آنگاه اقدام به برگزاری انتخابات در صحن شورای اسلامی برای انتخاب شهردار پیشنهادی می نمود. تنها در این صورت بود که چنان تصمیمی، باعث تشتت و تضارب آرا نمی گردید. و از ابتدا بر پایه قوانین جاریه اتخاذ تصمیم می شد. 


این مشاور حقوقی درمورد ارتباط رشته تحصیلی نامزدهای سمت شهرداری می گوید: «مدارک تحصیلی فرد انتخابی اگر نامرتبط باشد از نظر حقوقی دارای مشکل بوده و بایستی مدرک مرتبط با حرفه مدیریت شهری داشته باشد.»

تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 09:54» اخبار مرتبط:

 • شهرداران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی شوند
 • استدلال حقوقی شورای شهر بر ادامه فعالیت شهردار تهران
 • فراخوان؛ کاندیداهای شهرداری قلعه‌رئیسی رزومه کاری تحویل دهند
 • انتخاب شهردار به دور از هرگونه سیاست زدگی
 • پیام تبریک معاون حقوقی و امور مجلس شورای عالی استان‌های کشور بمناسبت روز ش ...
 • » اشتراک گزاری خبر

  • رضا

  • 17 مرداد 1399 21:16
  • گروه کاربری: ميهمان
  • آیدی یاهو:
  • تاریخ عضویت: --
  • وضعيت:
  • 0 خبر
  • 0 نظر
  ^
  عالی ست
  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  با ادامه لیگ برتر فوتبال در ایران موافق هستید؟

  1- بلی
  2-خیر
  3-هرتصمیمی در دنیا گرفته شد برای ایران هم اعمال شود
  4-بدون تماشاگر برگزار شود