مشروح اخبار


» مسمومیت 2 نفر بر اثر گاز گرفتگی در یکی از روستاهای شهر یاسوج+جزئیاتجلیل ادامه داد: بلافاصله به محض رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیماران، اقدامات درمانی اولیه انجام و جهت بررسی های بیشتر به مرکز درمانی در شهر یاسوج انتقال داده شدند.


به گزارش راک نیوز به روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان؛ محسن جلیل گفت: امشب راس ساعت ۶/۳۰ طی تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ مبنی بر مسمومیت آقای ۸۹ ساله و خانم ۸۴ ساله که به دلیل مسمومیت با گاز co دچار ضعف و بی حالی، همچنین تنگی نفس شده بودند، بلافاصله آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به محل حادثه اعزام شد.
جلیل ادامه داد: بلافاصله به محض رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیماران، اقدامات درمانی اولیه انجام و جهت بررسی های بیشتر به مرکز درمانی در شهر یاسوج انتقال داده شدند.
جلیل با بیان اینکه این حادثه از روستای مهریان به مرکز اورژانس گزارش شده بود؛ افزود: روز گذشته در همین منطقه یک مورد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به مرکز اورژانس ۱۱۵ گزارش شد، که متاسفانه دو نفر از هموطنان که پدر و پسر بودند، به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در این زمینه جان خویش را از دست دادند.
 محسن جلیل گفت: هرساله با شروع فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی در ساختمان‌ها و منازل مسکونی، به دلیل عدم رعایت هشدارهای امنیتی و سهل‌انگاری‌هایی که به وفور از سوی هم وطنان صورت می‌گیرد، شاهد روی دادن حوادث ناگواری در این زمینه هستیم.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه مرگ ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن را به مرگ خاموش تشبیه کرده‌اند، گفت: علایم و نشانه‌های مسمومیت با گاز منوکسید کربن می‌تواند به شکل موارد  بسیار متفاوت در افراد نمایان شده و در اثر تماس طولانی با گاز  منوکسیدکربن، علائمی شبیه سردرد، سرگیجه، افزایش شدید ضربان قلب در ابتدا، وزوز گوش و خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش سطح هوشیاری، آسیب‌های دائمی به سیستم عصبی، کما و در نهایت مرگ رخ می‌دهد.
این مسئول افزود: جهت جلوگیری از بروز هر نوع حادثه ناگوار در این زمینه،  باید  قبل از روشن کردن وسایل گرمایشی مطمئن شویم که آیا دودکش بخاری درست به بدنه بخاری متصل شده و یا  مسیر دودکش بخاری باز بوده و یا اینکه اتصال لوله گاز به بدنه بخاری گازی به درستی صورت گرفته و بخاری دارای شرایط استاندارد است.
جلیل با اشاره به این موضوع که پس از روشن نمودن بخاری در نظر گرفتن نشت گاز و لمس لوله بخاری که آیا لوله دودکش سرد بوده یا گرم، گفت: در صورت سرد بودن دودکش، تهویه به درستی انجام نمی‌شود و گاز در محیط در حال پخش شدن است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان افزود: استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش، به کارگیری روشنایی گاز به مدت طولانی به خصوص در فضای بدون تهویه، ضعف در دودکش شومینه، معیوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمکن‌های دیواری و زمینی، به ویژه وقتی که دودکش مناسب نباشد، نصب آبگرمکن در حمام، همچنین روشن گذاشتن خودرو در پارکینگ، نبود تهویه درست و مناسب در محیط هم چنین تخلیه نشدن گازهای مضر و جایگزین نشدن هوای تازه، نقص فنی در وسایل گرمازا، از دیگر دلایل مرگ بر اثر گاز گرفتگی است.
وی تاکید کرد: دودکش بخاری هرچه کوتاهتر و مستقیم باشد، بهتر بوده و دودکش‌های بالای پشت‌بام باید دارای کلاهک مخصوص  و حداقل 75 سانتی‌متر از سطح پشت بام بالاتر باشند.
وی با بیان اینکه تلفات جانی ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن بسیار نگران کننده است، گفت: در طی شش ماهه اول در سال 1399، تعداد 33 مورد گزارش مسمومیت با گاز CO به مرکز اورژانس استان گزارش شده که، از این تعداد دو نفر به علت شدت صدمات فوت شدند، هم چنین در طی دوازده ماه سال گذشته در سال گذشته تعداد 282 نفر مسمومیت با گاز منوکسید کربن گزارش شد که متاسفانه 11 نفر در این بین جان خویش را از دست دادند.
وی خاطرنشان کرد: در صورت بروز چنین حوادثی،  اولین و مهمترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن و هوای تازه به فرد است، به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز نموده تا هوای تازه سریعاً وارد اتاق شده  و یا در صورت  امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک،  سپس منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کرد.
جلیل ادامه داد: در صورت بروز چنین حادثه‌ای بلافاصله با  اورژانس 115 تماس گرفته شود و در این شرایط، کمک رسانی به زنان باردار، کودکان و سالمندان در اولویت بیشتری قرار دارد، در ادامه بلافاصله با  دستمالی مرطوب جلوی دهان و بینی گرفته شود تا اطرافیانی که وضعیت بهتری دارند دچار گازگرفتگی نشوند و تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته داده نشود تا از آسپیراسیون و خفگی افراد جلوگیری شود.تاریخ انتشار : 23 آذر 1399 21:56» اخبار مرتبط:

 • مسمومیت ۷ عضو یک خانواده با گاز مونوکسید کربن در کهگیلویه و بویراحمد
 • گاز جان ۲ نفر را در کهگیلویه و بویراحمد گرفت
 • مسمومیت ۷ نفر با گاز منواکسید کربن در یاسوج
 • مرگ دلخراش دو خواهر نوجوان در شیراز !+تصاویر
 • مرگ خاموش دو جوان در یکی از روستاهای کهگیلویه وبویراحمد
 • » اشتراک گزاری خبر  کدام تیم قهرمان لیگ برتر ایران می شود ؟

  1-استقلال
  2-پرسپولیس
  3-سپاهان اصفهان
  4-گل گهرسیرجان
  5-آلومینیوم اراک
  6-سایر تیم ها