مشروح اخبار


» روایت تیم «سحر» هلال ‌احمر از وضع روحی زلزله‌زدگان سی سختپس از گذشت 5 روز از وقوع زلزله 5.6 ریشتری در سی‌سخت حالا نوبت سفیران حمایت روانی است تا با حضور در میان سی‌سختی‌های زلزله‌زده و دور کردن آنها از ترس و استرس، آرامش را به زندگی‌شان بازگردانند. 


روانشناسان، روانکاوان، کارشناسان مذهبی و متخصصان حوزه کودک تخصص‌های تشکیل دهنده تیم‌های حمایت روانی یا همان «سحر» را تشکیل می‌دهند. خوشبختانه تلفات جانی در زلزله سی‌سخت به‌حدی نبوده که این تیم‌ها خارج از استان برای مداخله روانی به این منطقه وارد شوند و این مسئولیت امروز توسط تیم سحر استان کهگیلویه و بویراحمد دنبال می‌شود.
29 بهمن ‌سال 96 بود که سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج در دنا زخم بزرگی بر دل مردم کهگیلویه و بویراحمد نشاند. حالا درست زمانی که مردم خود را برای گرامیداشت یادوخاطره سومین سالگرد جانباختگان این سقوط تلخ آماده می‌کردند، 29 بهمن‌ماه زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.6 ریشتر خواب را از چشم مردم ربود و ترک‌های عمیقی این بار هم بر قلب هم بر قامت درودیوار خانه‌هایشان نشاند. حالا مردم مانده‌اند و بازار داغ شایعاتی که این روزها در فضاهای مجازی و در دورهمی‌های بومی‌شان بین هم ردوبدل می‌کنند. ترس از تکرار حوادث تلخ به جانشان نشسته و هراسانند.
بعد از زلزله بم بود که تشکیل تیم‌های حمایت روانی بعد از حوادث و بلایای طبیعی در دستور کار جمعیت هلال ‌احمر قرار گرفت. حالا اعضای این تیم در کهگیلویه و بویراحمد از روز گذشته می‌کوشند تا از نگرانی‌ها، ترس‌ها و اضطرابی که به  جان مردم منطقه افتاده است، بکاهند.
دعوت به آرامش
دکتر مهدی حیدری، روانشناس یکی از اعضای تیم سحر است. درحالی با ما صحبت می‌کند که از منطقه زلزله‌زده سی‌سخت برمی‌گردد: «تیم‌های سحر معمولا چند روز بعد از تیم‌های امدادی در مناطق حادثه‌دیده حاضر می‌شوند. در استان کهگیلویه و بویراحمد علی‌رغم اعلام آمادگی تیم‌های سحر در استان‌های مجاور اعم از اصفهان، کرمان، فارس و … با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد تیم سحر جمعیت هلال احمر استان می‌تواند در قالب 4 تیم  به تنهایی در این برهه از زمان خدمات لازم را به زلزله‌زده‌ها ارایه کند.»
از سایه ترسی می‌گوید که به جان مردم شهر افتاده است: «متاسفانه درست در سالگرد حادثه دنا ما شاهد وقوع این زلزله بودیم. در گفت‌وگو با مردم پی به ترس آنها بردیم؛ ترس از تکرار این حوادث در این تاریخ، ترس از زنده نماندن و ترس از تنهایی. همه اینها مشکلاتی است که اهالی سی‌سخت از آنها دم می‌زنند و اعضای کارشناس تیم سحر با گفت‌وگوهای تخصصی، آنها را به آرامش فراخوانده و از مردم می‌خواهند فارغ از شایعات و خرافات سعی کنند، آرامش هر چه سریع‌تر به منطقه برگردد.»
 
مشارکت نکردن هم حاصل ترس است
یکی دیگر از مشکلاتی که این روزها امدادگران جمعیت هلال ‌احمر در سی‌سخت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند عدم مشارکت و همراهی مردم با آنهاست: «وقتی برای حل این مشکل در میان زلزله‌زده‌ها حاضر شدیم متوجه حس بی‌اعتمادی آنها در سایه ترس غلبه شده بر وجودشان شدیم. مردم آن‌قدر ترسیده‌اند که فکر می‌کنند هیچ‌کس یاریگرشان نیست به همین علت سعی می‌کنند با شیوه خود، این روزها را طی کنند. این شیوه هم درنهایت موجب نارضایتی‌شان می‌شود. اعضای تیم سحر می‌کوشند تا به زلزله‌زده‌ها اطمینان دهند که تمامی مسئولان کشوری و استانی برای کمک به آنها کنارشان هستند و تنهایشان نمی‌گذارند.»
او ماموریت‌های زیادی را در موقع بروز حوادث بلایای طبیعی در کشور انجام داده از زلزله بوشهر گرفته تا زلزله کرمانشاه و ورزقان و خوب می‌داند در این شرایط مردم چه حال‌وهوایی دارند: «در هنگام بروز چنین حوادثی مردم، هم ترسیده‌اند هم حیرانند
در کنار مردان، زنان تیم سحر هم در زمان بحران پای کارند. زینب دیری، روانشناس تیم سحر در جمعیت هلال ‌احمر کهگیلویه و بویراحمد است. از تلاش اعضای تیم سحر برای برقراری آرامش در منطقه زلزله‌زده سی‌سخت می‌گوید؛ از کودکانی که ترسیده‌اند و زنان و مادرانی که شب‌ها از کابوس تکرار زلزله خوابشان نمی‌برد: «در ارزیابی‌های اولیه با کودکی روبه‌رو شدیم که زمان وقوع زلزله با صدای جیغ مادر از خواب بیدار شده و حالا با کوچک‌ترین صدایی از اطراف می‌ترسد. متخصصان روانشناسی کودک ما، وارد میدان شده‌اند و سعی می‌کنند این کودکان را به سمت بهبودی هدایت کنند.»
برای امدادگران هلال احمری، ایرانی و غیرایرانی فرق نمی‌کند: «در حین بررسی منطقه با خانواده‌ای از اتباع افغانستان روبه‌رو شدیم. همه اعضای خانواده به‌شدت ترسیده بودند و خانه‌شان هم خسارت قابل توجهی دیده بود. اعضای تیم سحر وقتی در خانه این همسایگان افغانستانی حاضر شدند به آنها اطمینان دادند کار امدادرسانی به خانواده آنها هیچ تفاوتی با خانواده‌های ایرانی ندارد.»


تاریخ انتشار : 5 اسفند 1399 10:37» اخبار مرتبط:

 • لزله زدگان شهرستان دنا به وسایل گرمایشی و لوازم خانه نیازمندند
 • ١٤ هزار نفر تحت تاثیر زلزله سی‌سخت
 • اعزام ۷ تیم ارزیابی به منطقه حادثه دیده از زلزله کهگیلویه و بویراحمد
 • زلزله بوشهر را لرزاند
 • بناهای مردم ساز سالم/مسکن مهر 99 ساله فرو ریخت!
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  با ادامه لیگ برتر فوتبال در ایران موافق هستید؟

  1- بلی
  2-خیر
  3-هرتصمیمی در دنیا گرفته شد برای ایران هم اعمال شود
  4-بدون تماشاگر برگزار شود