مشروح اخبار


» عملیات اسیدکاری چاه های نفت گچساران با موفقيت انجام شدرئیس اداره مهندسی فراورش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از انجام عمليات اسیدکاری چاه های شماره ۳۷۴ و ۴۱۶ با استفاده از فوم در ميادین نفتي گچساران خبر داد.


سید امیر موسویون در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: اسید کاری با فوم که یک روش نوین به شمار می‌رود علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها بازدهی عملکرد اسید در تولید چاه های ضعیف را افزایش می‌دهد.
وی عنوان کرد: اداره مهندسی بهره برداری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پس از بررسی و برنامه ریزی ، استفاده از این فناوری را برای احیای چاه های تولیدی در سطح مناطق اجرایی کرده است.
رئیس اداره مهندسی فراورش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان پس از نتایج موفقیت آمیز در اجرای این روش نوین در چاه شماره ۴۱۶ میدان نفتی گچساران ظرف مدت ۱۴ ساعت چاه شماره ۳۷۴ را با استفاده از این روش عملیاتی کرد.
وی تاکید کرد: در این فرایند هیدروکلریک اسید با غلظت ۲۸ درصد طی چندین مرحله به صورت متناوب با فوم ، توسط دستگاه پمپاژ نیتروژن مایع درون چاه تزریق ، سپس با استفاده از گازوئیل و فوم به درون لایه های نفتی چاه ارسال میشود که در این فرایند فوم نقش اینورتر جهت جلوگیری از ورود بیش از حد اسید به مناطق پرتراوا و ورود به نقاط کم تروا برای ایجاد ارتباط مناسب با سازند را دارد و همچنین  این اقدام هنگام تمیزسازی در سبک کردن ستون سیال نقش دارد.
موسویون  بیان کرد: در این روش۲ دستگاه پمپ نیتروژن به همراه پیش گرمکن مقدار زیادی نیتروژن مایع با دمای منفی ۱۷۰ درجه سانتیگراد را تبدیل به گاز ، سپس جهت فرایند ساخت فوم به مسیر اصلی چاه تزریق می‌ شود ، تا این پروسه به اتمام برسد .
وی از مشارکت شرکت های ملی حفاری ، پیراحفاری ، AFP  و ادارات خدمات فنی چاه ها ، خدمات عملیات ، ایمنی ، بهره برداری و بهداشت با نظارت مهندسی بهره برداری برای تحقق این مهم قدردانی کرد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از طولانی ترین شبکه های خطوط مناطق نفت خیز را در گستره چهار استان کهگیلویه و بویراحمد ، خوزستان ، فارس و بوشهر راهبری می کنند.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران دارای ۱۶ مخزن در مدار است که عمده تولید نفت از مخازن گچساران ، بی بی حکیمه و رگ سفید-۲ است.


 تاریخ انتشار : 25 مرداد 1400 18:03» اخبار مرتبط:

 • بهره برداری از ۶ پروژه روشنایی خورشیدی در شركت بهره برداری نفت و گاز گچسارا ...
 • تولید نفت گچساران به 620 هزار بشکه در روز رسید
 • مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران خبر داد؛تولید روزانه نفت گچسار ...
 • صیدالی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران شد
 • سهم عمده ی نفت و گاز گچساران در تأمین درآمدهای اقتصادی کشور
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  در میان پیشنهادات این روزها، کدام را قابل اعتنا می‌دانید؟

  1-سروش
  2-بله
  3-روبیکا
  4-آی گپ
  5-هیچکدام