مشروح اخبار


» هنر، سینما و تئاتر در کرونابیماری ویروسی کرونا دو سال است که تمام جنبه‌های زندگی مردم را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.

راک نیوز-

بیماری ویروسی کرونا دو سال است که تمام جنبه‌های زندگی مردم را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است هنر در طول تاریخ خود بارها و بارها دستخوش تغییرات بسیاری شده اما نقش برخی اتفاقات در این تاثیرگذاری بیش از همه بوده است، هنر و هنرمندان مثل آینه هستند وجامعه از آنها تاثیر می گیرد برخی معتقدند که هنر پس از کرونا، شکل جدیدی به خود خواهد گرفت.اما موضوع مورد بحث ما هنر سینما و تئاتر در ایران و در همین شرایط را در بر می گیرد. سینما و تئاتربا مردم زنده می‌ماند نشریه اکونومیست نیز در گزارشی و با بررسی ۵۰ کشور جهان اعلام کرد که فعالیت های مرتبط به سینما از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا تا کنون ۶۱ درصد کاهش یافته است. 

هنرمندان سینما و تئاتر اگر کار نکنند چطور امرار معاش کنند ؟

هر شغل و صنعتی اگر تعطیل شود مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد متاسفانه سینما و تئاتر یک هنر گروهی است اما یک نقاش یا عکاس می تواند همچنان در فضای یک نفری خود فعالیت کند

اگر بخواهیم اپیدمی کرونا را کنترل کنیم باید فکر اساسی برای سرگرمی مردم و امرار معاش سینماگران پیدا کنیم، چون با مردم افسرده و خسته نمی توان به جنگ با کرونا رفت «اسفند پارسال بعد از اینکه ستاد ملی کرونا دستور تعطیلی سینماها را صادر کرد، گفتم سال ۹۹ برای سینمای ایران از دست رفت و ما امسال چیزی به‌نام سینما نخواهیم داشت متاسفانه در این دو سال هیچ فکری برای این صنف نشد می توانستند با برپایی سینماهی روباز یا اجرای نمایش در فضای باز تا حدودی به این شرایط کمک کنند و حتی در فصول سرد بصورت حضور در ماشین با امکانات صوتی مجهز!!! اما فقط شاهد بستن هفته به هفته سالن های سینما و تئاتر ها بودیم.سینما از اسفند سال 98از سبد تفریح مردم حذف شد و صنعت سینمای ایران در سال ۹۹ بیشترین لطمه را دید. نزدیک به ۳ هزار نفر که در سینماهای کشور کار می‌کردند بیکار شدند و خیلی از پیشکسوتان سینما و تئاتر که تنها راه امرار معاششان هنرشان بود خانه نشین شدند به گفته سینماداران، فروش کل امسال به اندازه یک ماه سال ۹۸ هم نبود. درحال حاضر سایت‌های پیش فروش بلیت سینما خلوت‌ترین روزهای کاری‌شان را سپری می‌کنند و دیگر خبری از ازدحام و صف مقابل پردیس‌های سینمایی نیست.
به همین علت سریال سازی و رو آوردن به نمایش های آنلاین در این دو سال بیشتر شده است همانطور که در پلتفرم های مختلف شاهد هستیم حتی در کشورهای دیگر ، تا جاییکه کمپانی «پرایس‌واترهاوس‌کوپرز» پیش بینی کرده ارزش صنعت سامانه های نمایش آنلاین تا سال ۲۰۲۵ سالانه بیش از ۱۰ درصد رشد داشته باشد و به رقم ۸۱.۳ میلیارد دلار برسد. 

مسئولین هنر باید توجه داشته باشند که هنرمندان چه روزهایی را می‌گذرانند و هرچه از دست‌شان برمی‌آید انجام دهند، چون رشد جامعه ما وابسته به این هنرمندان است و در این روزهای سخت باید از هر راه ممکن از هنرمندان و روشنفکران حمایت شود.
رضا کیانیان از خطرات بازیگری در دوران کرونا می‌گوید، از بی سر و سامانی گروه‌های تئاتری و سینمایی گله دارد و یادآوری می‌کند که وظیفه خطیر هنرمندان در دوران کرونا، بخشیدن امید و حال خوب به جامعه است، ولی آنان برای انجام این وظیفه، امنیت لازم را ندارند و با حضور در هر پروژه هنری بر سر جان خود قمار می‌کنند.

 

اولویت هنرمندان در صف واکسیناسیون نیز رعایت نشد پس از کادر درمان و پلیس باید واکسیناسیون برای افرادی که در حال اجرای پروژه و ضبط فیلم و سریال هستند در نظر گرفته می شد چون بازیگر با ماسک جلوی دوربین نمی رود و باید شرایط سختی را تحمل کند متاسفانه شاهد از دست رفتن خیلی از این دوستان بودیم و مبتلاشدن و خانه نشینی بسیاری دیگر، به راستی چرا این قشر از جامعه همیشه تحت فشار هستند ؟ در صورتی که اما بیشتر کشورها هم اینک واکسینه شده اند و کم کم به زندگی عادی بر می گردند در هر حال برای زنده نگاه داشتن این صنعت و هنرباید فکری کرد.
شبدیس بختیاریتاریخ انتشار : 6 شهریور 1400 03:02» اخبار مرتبط:

 • محمدرضا گلزار هم کرونا گرفت
 • بازیگر معروف سینما و تلویزیون ایران در گذشت
 • استاندار: محرومیت‌ها مانع ارائه توانمندی‌های هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد ن ...
 • بازیگرمعروف سینما ممنوع الملاقات شد +عکس
 • یک بازیگر جوان تئاتر و سینما درگذشت +عکس
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  از عملکرد دولت روحانی راضی بودید؟

  1-بلی
  2-خیر
  3-نظری ندارم