مشروح اخبار


» کهگیلویه در مسلخ منافع شخصی/ به قلم جوان جویای کارکسانی هستند که می گویند چطور هنوز پتروشیمی کلاچو به بهره برداری نرسیده است و این پروژه کلید خورده است؟!آیا برای آنها این سوال پیش نمی آید که پس از آن همه دوندگی و گرفتن امتیاز پروژه ها از جانب حاج آقا موحّد و پایان یافتن دوره ی نمایندگی ایشان چرا نمایندگان بعدی شهرستان هیچکدام برای بیشبرد پتروشیمی کلاچو،سیمان سپو و…… تلاشی نکردند.

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین راک نیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.


جوان جویای کار؛

به نام خدا
دل همی گوید ازو رنجیده ام
وَز نفاقِ سُست می خندیده ام


با شروع مرحله ی خاک برداری پروژه ی پتروشیمی دی متیل اتر دهدشت ،در فضای مجازی نظرات موافق و مخالف زیادی منتشر شده که باید به بررسی آنها پرداخت.برای پرداخت عادلانه ی این مسأله باید از جمیع جهات مزایا و معایب حتمی و احتمالی آن را در دو کفه ی ترازوی منطق قرار داد تا به نتیجه ای عادلانه رسید.در ابتدا باید در نظر گرفت که پس از مدّت زمان زیادی انتظار بالاخره شهرستان کهگیلویه در موقعیّتی قرار گرفته است که می تواند از این طریق زیر ساخت های خود را تقویت کرده و پس از دوازده سال دوباره در مسیر توسعه قرار بگیرد.امّا در این میان حوادثی عجیب ولی نه دور از انتظار رخ داده است.همانطور که همه می دانند طی چند روز اخیر عدّه ای از اراذل و اوباش بصورت دستوری از سوی اشخاص و جناهات سیاسی مخالف حجه الاسلام سید محمّد موحّد به محل اسکال و استقرار نیروهای کاری پروژه حمله ور شده و با شلیک گلوله به سمت کانکس ها و تاسیسات ایجاد مزاحمت و نا امنی کرده اند به این خیال که با این کار و ایجاد فضای متشنّج و تهدید جان کارگران وکارمندان و سرمایه گزاران پروژه در روند انجام کار خللی ایجاد کرده و باعث عقب نشینی از کار شوند.


با اینحال بسیاری از منتقدین متذکر شده اند که سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه باعث ایجاد آسیب می شود.

در صورتی که در شرایط کنونی کشور که دولت سعی در سبُک کردن بار مدیریتی وجلوگیری از بزرگ شدن بیشتر خود دارد و می خواهد با واگذاری پروژه های اقتصادی به بخش خصوصی از هزینه ها و حجم خود بکاهد و در عین حال از توسعه باز نماند انجام چنین اقداماتی کاملا بدیهی و طبیعی است.


این روش در تمامی کشورهای در حال توسعه ی جهان برای جذب سرمایه های بخش خصوصی در پروژه های تولیدی صورت می پذیرد.


.لازم به ذکر است که گروهی باسیاه نمایی تمام اشاره کرده اند که با شروع این پروژه بستری برای صورت گرفتن فسادهای مالی فراهم می شود که باید در پاسخ به ایشان گفت که فساد همیشه حاصل مدیریت ضعیف و غیر کارآمد بوده و این کاری غیر اخلاقی است که بدون داشتن مدرکی مدلّل حتی بصورت احتمالی به مدیریت پروژه ای با این عظمت چنین برچسب هایی زده و باعث بی اعتمادی عموم جامعه نسبت به این مجموعه شد و باید دانست که تهمت زدن به این شکل امکان پیگیری قانونی دارد .


از طرف دیگر عدّه ای به وارد شدن آسیب های زیست محیطی به منطقه اشاره کرده اند در حالی که زمین های مورد استفاده در این پروژه هیچ شباهتی از هیچ جهتی به پروژه ی سقاوه ندارند چرا که هیچ بافت گیاهی و نوع جانوری که در معرض تهدید باشد در این منطقه وجود نداردو دمتیل اتر کاملا پاک وسازگار بامحیط زیست است.


گروهی نیز گفته اند که اگر این پروژه قرار بود به نتیجه برسد سهم شهرستان کهگیلویه نمی شد و دیگر استان ها آن را می قاپیدند. به آنها نیز باید گفت که مگر چند شهرستان نماینده ای با توانایی های موحد دارند وچنداستان و منطقه در کشور وجود دارد که پتانسیل اجرای این پروژه را داشته باشند.


دی متیل اتر از بهترین گزینه ها برای بهره برداری از انرژی های فسیلی است که می تواند بعنوان جایگزنی بسیار مناسب تر از گاز ال پی جی استفاده شود.


این پتروشیمی تنها پتروشیمی در کشور و خاور میانه است که خروجی آن دی متیل اتر خواهد بود و این یعنی تبدیل شدن شهرستان کهگیلویه به یکی از بزرگترین قطب ها پتروشیمی کشور و خاور میانه.


امکان استفاده از این سرمایه نه تنها برای شهرستان کهگیلویه سود آور است بلکه برای کشور و و اقتدار منطقه ای جمهوری اسلامی درمنطقه امتیازی انکار ناپذیر را به ارمغان خواهد آورد و بسیار تنگ نظرانه و احمقانه بنظر می رسد که افرادی معدود به دلیل ناکامی سیاسی و اختلاف نظر با جناح سیاسی حاکم با ایجاد شُبهه و اختلاف بخواهند باعث رکود یا پسرفت انجام این پروژه بشوند و این هیچ کم از خیانت به نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران ندارد.


کسانی هستند که می گویند چطور هنوز پتروشیمی کلاچو به بهره برداری نرسیده است و این پروژه کلید خورده است؟!آیا برای آنها این سوال پیش نمی آید که پس از آن همه دوندگی و گرفتن امتیاز پروژه ها از جانب حاج آقا موحّد و پایان یافتن دوره ی نمایندگی ایشان چرا نمایندگان بعدی شهرستان هیچکدام برای بیشبرد پتروشیمی کلاچو،سیمان سپو و…… تلاشی نکردند.


جاده اصفهان تبدیل به نوندونی عده ای شد وچندبرابر بودجه لازم رابلعیدند وپروژه به هیج جا نرسید؟


غیر از این است که آنها به جز منافع مالی و سیاسی خود چیز دیگری را مدّ نظر نداشته و نخواستند کاری را که دیگری شروع کرده به اتمام برسانند !!!!!!بلکه زیر سایه ی اعتبار نماینده ی پیش از خود قرار نگیرند و هیچ فکر نکرده اند که جوانان شهرستان از فقر و بیکاری رنج می کشند و آواره ی پتروشیمی ها و بنادر جنوب کشور میشوند تا بتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند؟!بسیاری هم به دام اعتیاد و قاچاق و انواع خلاف افتادند تا جایی که در نبود موحد تنها زندانِ بهتری برای شهرستان تاسیس شد!!!!!


در عین حال طی همین یک سال گذشته پروژه ی پتروشیمی کلاچو پیشرفت قابل توجهی داشته که آنهم تنها نتیجه ی پیگیری های آقای موحد بوده که دیگر بر همگان واضح است که او و مجموعه ی تحت رهبری اش با تمام وجود و بصورت شبانه روزی برای رفع مشکلات شهروندان واهالی منطقه در تلاشند.کافی است که در هر ساعتی از ساعات کاری دفتر مردمی حاج آقا موحّد به آنجا سُری بزنید تا شاهد تلاش این مجموعه باشید.


موحد موفق شد زمینه ای فراهم کند تا از منابع در دسترس کهگیلویه ی بزرگ برای توسعه ی شهری و منطقه ای از جهات مختلف استفاده شود که با استفاده از این فرصت میتوان به آینده امیدوار بود.


با شروع به کار این پروژه در نهایت شهر دهدشت و شهرستان های حومه از طریق جادّه ی اصفهان در معرض رفت و آمد قرار خواهند گرفت و با تامین نیازهای این پروژه به سامان خواهند رسید.این پروژه با ایجاد اشتغال هشتصد نفر بصورت مستقیم و دو هزار نفر بصورت غیر مستقیم و ایجاد فرصت های شغلی دیگر که بالطبع بر اثر پوشش نیاز های روز افزون آن است باعث از بین رفتن بیکاری بخش عظیمی از اهالی منطقه و جوانان خواهد شد.


مثلا احداث واحد آتش نشانی مجهز برای پوشش دادن مخاطرات احتمالی نیز باعث می شود که تجهیزات آتش نشانی مدرن در شهرستان فراهم شود ودر مواقع حساس مثل آتش سوزی مراتع وجنگل ها به کمک بیایند .سهم شهرداری ها از درآمد واحدهای صنعتی مثل پتروشیمی را درنظر بگیرید


با تزریق منابع مالی به شهرداری ها


خیابانها نوسازی خواهند شد و اصلاح بافت شهری و تجهیز شدن شهرستان به امکانات رفاهی بیشتر را تصور کنید!!..بازار های مختلف رونق پیدا می کنند و جانی تازه در کالبد شهرستان دمیده می شود.اگر قرار باشد با منازعات سیاسی مانع از رشد و توسعه ی شهرستان شد در نهایت فقر و آسیب های متفرع از آن دامن همه را خواهد گرفت و عاقبت خوشی نخواهد داشت.


اگر انجام این پروژه ی عظیم در زمان نمایندگی حجه الاسلام سید محمد موحد صورت می پذیرد نباید در مقابل آن موضع اختلاف گرفت چرا که اگر ضربه ای که از این نزاع به بدنه و هسته ی فرهنگی و اقتصادی مردم وارد شود در نهایت حاکمیت نظام جمهوری اسلامی را متضرر خواهد کرد مخصوصا در این دوره که با همه گیر شدن شبکه های اجتماعی گروه های معاند ودشمنان مملکت با پخش و انتشار اخبار و اکاذیب از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به این ملّت و نظام اسلامی مضایقه نمی کنند.


در حال حاضر معیشت مردم اولویت اصلی حاکمیت است و انجام اینگونه پروژه ها در منطقه ی کهگیلویه درست در مسیر رفع نیاز و فقر زدایی می باشد و هر کسی خود را دلسوز مردم می داند باید بداند که سنگ اندازی در این کار به ضرر همه است.


این اظهار نظر های هیجانی و ایجاد ترس و وحشت و تهدید تنها نشانه نا آگاهی و بی سوادی گروهی است که در زمان مدیریتشان هیج عایدی برای این مردم و منطقه و شهرستان نداشته اند و می خواهند از انجام کار های بزرگ در زمان نمایندگی رقیب جلو گیری کنند هر چند به قیمت خیانت و ضربه به ملّت و کشور تمام شود.آنهایی که تنها بفکر منافع اقتصادی و سیاسی وحزبی خود می باشند .


باید گفت که به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی هزاران از این ملت جان خود را کف دست گذاشته و آن را فدای آرمان خود کردند تا برای نسل های آینده امنیت ،آرامش و استقلال فراهم باشد.اکنون ایجاد هر گونه اختلال در راه توسعه ی ایران اسلامی بازی کردن در زمین دشمن است و بس.


بنابراین بجای ایجاد نفاق و دو دستگی باید وفاق کرد تا به کارها سرعت بخشید و زبان دشمان ملت و مملکت را بست.

دوستان وقت وانرژی خود را صرف تخریب موحد نکنید که شاعر فرمود ؛
چراغی را که ایزد برفروزد
میان باد و بوران هم بسوزد
جوان جویای کارتاریخ انتشار : 8 آذر 1400 10:22» اخبار مرتبط:

 • دیدار نماینده مردم کهگیلویه بزرگ با رئیس صندوق توسعه ملی+عکس
 • دیدار نماینده مردم کهگیلویه بزرگ با وزیر نفت+عکس
 • تاجگردون خبر داد؛پیشرفت فیزیکی 52 درصدی پروژه پتروشیمی گچساران
 • تامین مالی پتروشیمی گچساران توسط بانک توسعه صادرات
 • واگذاري 20 درصد سهام پتروشيمي گچساران به بخش خصوصي
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler