مشروح اخبار


» زلزله و کاهش اثرات زلزلهدیدگاههای متفاوتی درباره علت زلزله ارائه شده ، از میان آنها که ۹۵ درصد علت بروز زلزله ها شده حرکت تکتونیک صفحه ای زمین می باشد،این نظریه معتقد است که کل سطح کره زمین از ۶ صفحه اصلی و کوچکتر تشکیل که روی سطح مذاب شناورند، هنگامی که دو صفحه به هم فشار آورده و حجم زیادی انرژی بین آنها ایجاد شده ، این انرژی درون زمین از جاهای که شکستگی وجود دارد مانند گسل ها آزاد میشود و باعث ایجاد زلزله خواهد شد.

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین راک نیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

زلزله و کاهش اثرات زلزله
زلزله حاصل پدیده های طبیعی و یا کارهای انسانی است.
دیدگاههای متفاوتی درباره علت زلزله ارائه شده ، از میان آنها که ۹۵ درصد علت بروز زلزله ها شده حرکت تکتونیک صفحه ای زمین می باشد،این نظریه معتقد است که کل سطح کره زمین از ۶ صفحه اصلی و کوچکتر تشکیل که روی سطح مذاب شناورند، هنگامی که دو صفحه به هم فشار آورده و حجم زیادی انرژی بین آنها ایجاد شده ، این انرژی درون زمین از جاهای که شکستگی وجود دارد مانند گسل ها آزاد میشود و باعث ایجاد زلزله خواهد شد.
نگرش های صفحه ای نشان می دهد که زلزله در نوارهای مشخصی از سطح زمین که به کمربند زلزله معروفند رخ میدهد،کشور ما ایران بر روی نوار آلپاید قرار دارد که از کوههای هیمالیا تا دریای مدیترانه امتداد دارد و صحفه ایران از زیر به وسیله صحفه عربستان رانده می شود.
ایران از نظر لرزه خیزی در منطقه فعال جهان قرار دارد و به گواهی اطلاعات علمی و مشاهدات قرن بیستم از خطرپذیرترین مناطق جهان در اثر زمین لرزه های  پر قدرت محسوب شده و در سالهای اخیر به طور متوسط هر ۵ سال یک زمین لرزه با خسارات جانی و مالی بسیار بالا در نقطه ای از کشور رخ داده و یا رخ میدهد.اگر چه جلوگیری کامل از خسارات ناشی از زلزله های شدید بسیار دشوار است، لیکن با سطح اطلاعات در رابطه با زلزله و لرزه خیزی،آموزش همگانی،ترویج فرهنگ ایمنی و تدابیر ضروری برای مقابله با زلزله، ایمن سازی و مقاوم سازی صحیح سازه ها و ساختمانها،رعایت آیین نامه و اصول نظام مهندسی و ترویج فرهنگ بیمه زلزله می توان تا حد مطلوب تلفات و خسارات ناشی از زلزله های آتی را کاهش داد.


سید محمد سعیدی فردتاریخ انتشار : 12 بهمن 1401 18:25» اخبار مرتبط:

 • زلزله در استان کهگیلویه و بویراحمد +جزئیات
 • کاهش پیامدهای ناشی از زلزله
 • زلزله شدید در هرمزگان /حوالی درگهان لرزید
 • زلزله 4 ریشتری کازرون را لرزاند
 • زلزله با طعم وحشت/زلزله اسفراین را لرزاند
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  در میان پیشنهادات این روزها، کدام را قابل اعتنا می‌دانید؟

  1-سروش
  2-بله
  3-روبیکا
  4-آی گپ
  5-هیچکدام