مشروح اخبار


» اتراق در بهشت ‌زهرا به امید یک وعده غذای گرمپیش از این وقتی صحبت از بهشت‌زهرا و مشاغل در آن مکان می‌آمد، ذهن همه به سمت غسال و راننده آمبولانس، گورکن و در نهایت فروش تاج گل می‌رفت در حالی‌که اگر سری به بهشت‌زهرا بزنیم با شغل‌های پنهان در بزرگترین قبرستان کشور مواجه می‌شویم.

 

راک نیوز- بزرگترین قبرستان کشور هر پنجشنبه و جمعه، میزبان تعداد زیادی از مردم است که البته بخشی از آنها برای خواندن فاتحه و نذورات متوفی خود راهی بهشت زهرا نشده‌اند. برخی از این افراد، برای به دست آوردن هزینه‌های معیشت‌شان راهی این محیط می‌شوند و از کنار قبرها امرار معاش می‌کنند، افرادی که به هزار امید خودشان را به این مکان می‌رسانند و لابه‌لای قبرها قدم می‌زنند تا کسب درآمدی داشته باشند. توزیع نذورات در روزهای آخر هفته بیشتر صورت می‌گیرد، از همین رو برخی افراد که با مشکلات معیشتی روبه‌رو هستند، آخر هفته‌ها، بهشت زهرا پاتوقشان است تا سهمی از این نذورات را برای خود و خانواده‌هایشان به دست آورند.

اتراق در بهشت ‌زهرا به امید یک وعده غذای گرم

خانمی که حاضر به معرفی خود نمی‌شود، می‌گوید: دو فرزند دارم اما شوهرم کارگر است و از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آید. توان خرید مرغ و گوشت را ندارم. هر هفته یک صندلی کوچک با خود می‌آورم و در محوطه بهشت‌زهرا می‌نشینم به امید آنکه غذای گرمی را با خود به خانه ببرم.

وی ادامه می‌دهد: بیشتر نذورات در قطعات جدید بهشت‌زهرا پخش می‌شود، چرا که افرادی که به تازگی عزیزانشان را از دست داده‌اند مدام به مزارشان می‌آیند و اقدام به پخش نذورات می‌کنند اما قطعات قدیمی چون چندین سال از فوتشان گذشته بازماندگان کمتری به این مکان مراجعه می‌کنند. در ایام تابستان بیشتر میوه و در فصل زمستان غذاهای گرم مانند آش، سوپ، عدسی، خوراک لوبیا و.... توزیع می‌شود. البته برخی مواد غذایی مانند کیک یزدی، حلوا و خرما در همه ایام سال توزیع می‌شود.

دو فرزند دارم اما شوهرم کارگر است و از پس هزینه‌های زندگی برنمی‌آید. توان خرید مرغ و گوشت را ندارم. هر هفته یک صندلی کوچک با خود می‌آورم و در محوطه بهشت‌زهرا می‌نشینم به امید آنکه غذای گرمی را با خود به خانه ببرم.

حضور گریه‌کن‌های حرفه‌ای بالای مزار متوفیان

یکی دیگر از مشاغل جالب و شاید عجیب در میان مشاغل کاذب بهشت‌زهرا، افرادی هستند که گریه‌کن حرفه‌ای هستند. مدیر یکی از شرکت‌هایی که مجالس عزارداری برگزار می‌کند، می‌گوید: تیم گریه‌کن حرفه‌ای داریم؛ از گریه و زاری ساده گرفته تا گریه همراه با شیون، غش و خودزنی. می‌گوید اعضای تیم‌های گریه‌کن را بیشتر زنان تشکیل می‌دهند. قبلاً بیشتر زنان میانسال طرفدار این کسب‌وکار بودند اما حالا جوان‌ترها بازار کار را از میانسالان ربوده‌اند.

آنچه مشخص است رواج مشاغل کاذب و روی آوردن جوان‌ها به این مشاغل، این روزها به‌عنوان یکی از دغدغه‌های کارشناسان اقتصادی و اجتماعی جامعه مطرح است. این عده معتقدند در صورتی‌که این روند در جامعه تداوم یابد، چالش‌های اساسی اقتصادی و اجتماعی در انتظارمان خواهد بود. متأسفانه بهشت‌زهرا مرکز رشد بسیاری از مشاغل کاذبی است که هر روز رو به رشد است و یکی از دلایل اصلی در این بخش افزایش هزینه‌های زندگی و مشکلات اقتصادی است./بخشی از گزارش تسنیم تاریخ انتشار : 10 بهمن 1402 07:27» اخبار مرتبط:

 • تشکر پدر روح‌الله زم از مدیریت بهشت زهرا
 • مراسم چهلم مرتضی پاشایی بدون سخنران+عکس
 • خبرعجیب سایت بهشت زهرا !/پاشایی را روز شنبه تشییع كردند!
 • معلوم نیست برادران انصاری ، مرده های بهشت زهرا را کجا برده اند
 • قیمت یک قبر در دهدشت چقدر است
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler