مشروح اخبار


» ایران نفت کش کره جنوبی را آزاد کردوزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد، ایران نفتکش این کشور را که حدود سه ماه پیش توقیف شده بود را به همراه خدمه آن روز جمعه آزاد کرد.

بگزارش یورو نیوز، مقامات کره‌ای گفته‌اند این کشتی به همراه ناخدا و ۱۲ خدمه آن حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی بندر ایران را پس از طی مراحل اداری ترک کرده است. داده‌های مربوط به ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد، این نفتکش هم اکنون در حال حرکت است.

آزادی این نفتکش تنها ساعاتی پیش از آغاز جلسه دوم از دور جدید گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته ای تهران صورت گرفته است.

سپاه پاسداران پیش تر در روز ۱۵ دی سال گذشته این نفتکش کره جنوبی را به اتهام «ایجاد آلودگی زیست محیطی در آب‌های خلیج فارس» در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرده بود. این نفتکش که «هانکوک چمی» نام دارد، ۷ هزار و ۲۰۰ تن ماده شیمیایی اتانول را به کره‌ جنوبی منتقل می‌کرد.

در حالی که سئول اتهامات محیط زیستی را رد می‌کرد، ایران متهم شده بود که برای آزادی پول‌های بلوکه ‌شده‌اش در کره جنوبی با توقیف نفتکش دست به «گروگانگیری» زده است.

در مقابل مقامات تهران گفته بودند این کره جنوبی است که ۷ میلیارد دلار پول ایران را «گروگان» گرفته است.

سپاه پاسداران نفتکش کره‌ای را در آستانه سفر قائم‌ مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران توقیف کرده بود.

 • ایران: ما گروگانگیر نبودیم بلکه کره‌جنوبی ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است

یک مقام رسمی کره جنوبی روز جمعه با اعلام خبر سلامتی خدمه کشتی، به خبرگزاری رسمی این کشور گفت، ایران و کره توافق کرده‌اند که کشتی آزاد شود و سئول نیز تعهد کرده است که به حل شدن مسأله پول‌های بلوکه شده ایران کمک کند.

در طول دوران معافیت کره جنوبی از تحریم‌های نفتی آمریکا، پول واردات نفت ایران به کره جنوبی و صادرات محصولات کره‌ای به ایران از طریق حساب‌هایی با پول ملی کره جنوبی پرداخت می‌شد. با این حال در سال ۲۰۱۹ معافیت کره جنوبی از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران پایان یافت و از آن زمان تا کنون حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران نزد دو بانک کره‌ای بلوکه شده است.

تهران و سئول بر سر پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا اختلاف دارند و یک روز پیش از توقیف کشتی «هانکوک چمی»، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به تلاش‌ها برای آزادسازی این پول از سفر قریب‌الوقوع چو جونگ-کیون معاون وزیر خارجه کره جنوبی به تهران خبر داده بود.

پیش تر نیز در سال ۹۸ و بعد از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ١» در جبل‌الطارق توسط نیروهای دریایی بریتانیا، سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی به نا «استینا ایمپرو» را به علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده بود. اما بعد از رفع توقیف از نفتکش ایرانی، سپاه پاسداران نیز نفتکش استینا ایمپرو را آزاد کرد.تاریخ انتشار : 20 فروردین 1400 15:20» اخبار مرتبط:

 • رویترز: اولین نفتکش حامل سوخت ایران وارد آب‌های ونزوئلا شد
 • مناقشه برسر توقیف غیر قانونی نفتکش ایرانی از سوی نیروی دریایی بریتانیا
 • روشن کردن شمع به یاد جانباختگان سانحه نفتکش سانچی در دهدشت/تصاویر
 • نیرو‌های امداد چینی دو پیکر جدید را از نفتکش ایرانی پیدا کردند+عکس
 • سفیر کره جنوبی:ایرانی‌ها، کره را با"یانگوم"مشناسند!
 • » اشتراک گزاری خبر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler


  با ادامه لیگ برتر فوتبال در ایران موافق هستید؟

  1- بلی
  2-خیر
  3-هرتصمیمی در دنیا گرفته شد برای ایران هم اعمال شود
  4-بدون تماشاگر برگزار شود